Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisinden kimler muaf tutulur?

Taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenen emlak vergisinden kimi mükellefler muaf tutuluyor. Peki, emlak vergisinden kimler muaf tutulur?


Taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenen emlak vergisinden kimi mükellefler muaf tutuluyor. Muafiyet uygulaması yalnız meskenler için olup; geliri olmayan ve tek eve sahip olan kimseler muafiyetten yararlanabiliyor.


Vergi ödemelerinden muaf olmayan kimselerin borçlarını en son 31 Mayıs'a kadar ödemeleri gerekiyor. İsteyenler yalnız ilk taksit bedelini, isteyenler vergi borcunun tamamını ödeyebiliyor.


Peki, kimler emlak vergisi ödemez? Emlak vergisinden kimler muaf tutulur?


Sıfır oranlı vergisi olarak da bilinen bu muafiyet uygulamasından ancak koşulları taşıyan kimseler yararlanabiliyor. Sıfır oranlı emlak vergisi şartları şu şekilde sıralanıyor:


* Muafiyet için Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olunması gerekiyor. Bu esas doğrultusunda hisse ile bile olsa, birden fazla meskene sahip olanlar emlak vergisi muafiyetinden faydalanamıyor.


Taşıyan kişilerin ilgili Belediye’ye gidip durumlarını bildirmeleri yeterli. Ayrıca, kendilerinden bilgi ve belge istenemeyecek.


* Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanılabilmesi için; hiçbir bir gelirin olmaması gerekiyor. Emekli maaşı bu noktada istisnai durum oluyor. Ancak, Bu imkandan faydalanabilmek için Türkiye’de kurulmuş sosyal güvenlik kurumlarından (Emekli Sandığı, Bağkur, SSK -bugünkü adıyla SGK) emekli olmuş olmak gerekiyor.


* Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimler, emlak vergisi muafiyetinden faydalanabiliypr. Emlak vergisi indiriminden yararlanabilmesi için herhangi bir faaliyet veya gelir şartı aranılmıyor. 


* İndirimli vergi oranının uygulanması için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor.


*  Sıfır oranlı emlak vergisi için, binaya ait iskân belgesinin alınması şartı bulunmuyor. Böylelikle kat irtifaklı tapu sahipleri de emlak vergisi muafiyetinden faydalanabiliyor.


* Evin tapusuna sahip olmayıp, intifa hakkına sahip olanlar sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabiliyor.


* Yılın sadece belirli zamanlarında oturulan yazlık, dağ evi, yayla evi gibi evler emlak vergisi muafiyeti kapsamına girmiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com