Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisini kim belirler?

Gayrimenkul sahipleri, her sene emlak vergisi borcunu ödemek ile mükellef oluyor. Peki, emlak vergisini kim belirler? Emlak vergisini kimler öder?


Gayrimenkul sahipleri, her sene emlak vergisi borcunu ödemek ile mükellef oluyor. Bu vergi için ödenecek bedel, mesken, işyeri, arsa ve araziler için farklı oranlarda hesaplanıyor.


Emlak vergisi mükelleflerinin belirlenen vergi borçlarını taksit dönemleri içerisinde ödemesi gerekiyor. Emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor.


Peki, emlak vergisini kim belirler? Emlak vergisini kimler ne kadar öder? Emlak vergisini kimler neden ödemez?


Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince ödeniyor. Emlak vergisi hesaplamalarında kullanılan oranlar kanun ile belirleniyor. Her sene aynı oranlar kullanılıyor. 


Ancak taşınmaz malların değerleri, 4 senede 1 olmak üzere yeniden hesaplanıyor. Hesaplama ise emlak vergisi yeniden değerleme oranlarına göre yapılıyor. Buna göre emlak vergisi için ödenecek bedelde zam yapılmış oluyor.


Emlak vergisi oranları büyükşehir belediyelerinde yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Emlak vergisini taşınmaz mal sahipleri ödüyor. Bir binaya paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef oluyor. 


Taşınmaza elbirliği mülkiyet durumunda sahip olan malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor. Peki, emlak vergisini kimler neden ödemez?


Emlak vergisinden muaf olan kimseler, geliri olmayan tek mesken sahipleri oluyor. Yine 1319 sayılı kanun gereğince geliri olmayan ve 200 metrekareden küçük eve sahip olan gaziler, engelliler, ev hanımları, işsizler, emekliler, şehitlerin dul ve yetimleri vergi ödemelerinden muaf oluyor.


Emlak vergisi için ödemeler bağlı olunan belediyeye yapılıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com