Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisini kim öder?

Ev, işyeri, arsa ve araziler için her sene ödenmesi gereken vergiler arasında emlak vergisi de bulunuyor. Peki, emlak vergisini kim öder? Emlak vergisini kim ödemez?


Emlak vergisini kim öder?


Ev, işyeri, arsa ve araziler için her sene ödenmesi gereken vergiler arasında emlak vergisi de bulunuyor. Bu vergi, 1319 sayılı emlak vergisi kanunu gereğince ödeniyor.


Taşınmazın bağlı olduğu belediyeye iki eşit taksit halinde ödenen emlak vergisi Mart, Nisan ve Mayıs ayı ile Kasım ayı olmak üzere, iki eşit taksit halinde ödeniyor.


Emlak vergisini kimler öder?

Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenlerdir. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.


Emlak vergisini kimler ödemez?

Emlak vergisinde tek mesken muafiyeti bulunuyor. 200 metrekare büyüklüğü geçmeyen ve geliri olmayan tek ev sahipleri bir dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.


Emlak vergisinden muaf olduğundan habersiz bir şekilde vergisini ödeyen kimseler, emlak vergisinin geri ödenmesi için belediyeye müracaat edebiliyor.  


Yapılan iade başvuruna yanıt gelmemesi ya da olumsuz yanıt gelmesi durumunda vergi dairesinde dava açılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com