Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisini kimler ödemeyecek?

2021 gelir vergisi ücretleri Hazine ve Maliye Gelir İdaresi Başkanlığınca yüzde 4,55 oranında artırıldı. Ödeme tutarları bina ve konut tipine göre değişiyor. Peki, emlak vergisi nasıl ödenir, nasıl sorgulanır? İşte detaylar...


2021 gelir vergisi ücretleri Hazine ve Maliye Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yüzde 4,55 oranında yükseltildi. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; bunun belirlenmesi de konutun bağlı olduğu belediyeler tarafından değerlendirilir ve fiyatlandırma işlemi yapılarak ev vergisi miktarı belirlenir. Belirlenen tutara her yıl “yeniden değerlendirme oranı” da ilave edilir. 

Emlak vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi ödeme işlemleri üç şekilde gerçekleştirilir:

- Evin bağlı olduğu belediye binasına ya da vergi dairesine gidilerek ödenebilir,

- İlgili belediye binasına gitme imkanı bulunmayan ya da herhangi bir problemden dolayı gidemeyen vatandaşlar için belediyenin emlak vergileriyle ilgilenen birimlerin banka hesap numarasına EFT yolu veya Havale yolu ile ödeme yapılabilir, 

- Son olarak da belediyelerin internet sitesi üzerinden ödemeler online olarak gerçekleştirilebilir. 

Emlak Vergisi Yılda Kaç Kez Ödenir?

Ev vergisi yılda 2 kez ödenir. Tek bir fiyat üzerinden taksitlendirme yapılır. 1. taksit Mart ayı sonunda 2. taksit Kasım ayı sonunda ödenir.

İki taksit ile ödeme yapmak istemeyen vatandaşlar, tek ödeme şeklinde Mart ya da Kasım ayı içerinde ödeyebiliyor. 

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Tutulur?

Emlak vergisinden muaf olan kişiler şu şekilde:

- Herhangi bir geliri olmayan kişiler bunu belirtmeleri durumunda zaman emlak vergisi ödemesinden muaf sayılır,

- Geçim kaynağı yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış ödemeler ise bu kişiler de vergi ödemesinden muaf oluyor,

- Şehit aileleri, gaziler, dul kişiler ve yetimler vergi ödemesinden muaftır. Evlerinin 200 metrekareyi aşmaması koşulu ile muafiyet kazanırlar. 

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ev vergisi sorgulama işlemi e-devlet üzerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hizmetinde olan İnternet Vergi Dairesi’nden sorgulama yapılabiliyor. İsteyenler bağlı bulundukları belediyeliklere giderek de ilgili departmanlardan ya da vergi dairelerinden de emlak vergisini sorgulayabilir.