Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisini nasıl öderim 2018?

2018 yılı emlak vergisi ödemeleri 1 Mart 2018 tarihi itibari ile başladı. Peki, "Emlak vergisini nasıl öderim 2018?" diye soruyorsanız işte yanıtı..


2018 yılı emlak vergisi ödemeleri 1 Mart 2018 tarihi itibari ile başladı. Gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödemelerinin ilk taksitini veya vergi borcunun tamamını 31 Mayıs'a kadar yapabilecek.Emlak vergisinde ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılacak. 


İlk taksit dönemi içerisinde herhangi bir ödeme yapmayan veya ödemesini geciktiren kimseler, aylık vergi cezası ödemek zorunda kalacak. Emlak vergisi gecikme cezası, gecikmenin yaşandığı ay kadar, aylık yüzde 1.40 oranında uygulanacak.


Peki, emlak vergisi nasıl ödenir? İlk defa emlak vergisi ödeyecekler ne yapacak? Siz de "Emlak vergisini nasıl öderim 2018?" diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım:


Emlak vergisini nasıl öderim 2018?


Emlak vergisi ödemeleri, söz konusu gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Ancak gayrimenkul şehir dışında ise tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla ödemeleri kabul edilebiliyor.


Emlak vergisi internetten online bir şekilde de ödenebiliyor. Ancak, internetten emlak vergisi ödeyebilmek için belediyelerin "e-belediye" sistemini kullanıyor olması gerekiyor. Bu bilgiyi belediyi arayarak veya internet üzerinde arama yaparak teyit edebilir ödemenizi bu doğrultuda yapabilirsiniz. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com