Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisini nereden öğrenebilirim?

Kimi mükellefler ödeyecekleri borcun ne kadar olduğunu veya geçmiş yıllara ait ödenmemiş bir borcun olup olmadığını sorgulamak isteyebiliyor. Siz de "Emlak vergisini nereden öğrenebilirim?" diyorsanız işte yanıtı..


Emlak vergisi, sahip olunan taşınmaz mallar için ödeniyor. Ev, arsa, işyeri ve arazi sahiplerinin bu vergiyi her sene ödemeleri gerekiyor.


Emlak vergisi yılın belli dönemlerinde ödeniyor. İlk taksit borcu Mart, Nisan ve Mayıs ayları olmak üzere 3 ayda ödenirken ikinci taksit borcu yalnız Kasım ayı içerisinde ödeniyor.


Kimi mükellefler ödeyecekleri borcun ne kadar olduğunu veya geçmiş yıllara ait ödenmemiş bir borcun olup olmadığını sorgulamak isteyebiliyor. Siz de "Emlak vergisini nereden öğrenebilirim?" diyorsanız hemen yanıtlayalım.


Emlak vergisi sorgulama

Emlak vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri, bağlı olunan belediyeye gidilerek yapılabildiği gibi internet üzerinden de yapılabiliyor. Bunun için e-belediye sistemine giriş yapılıyor.


E-belediye sistemini kimi belediyeler aktif olarak kullanırken; kimileri ise henüz bu sistemi kullanmıyor. Bu nedenle, belediyeden veya GİB'ten sistem hakkında sorgulama yapılması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com