Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisinin ikinci taksiti ne zaman?

1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz malı bulunan herkes emlak vergisi mükellefi oluyor. Peki, emlak vergisinin ikinci taksiti ne zaman?


1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz malı bulunan herkes emlak vergisi mükellefi oluyor. Vergi için ödemeler senede belli dönemlerde ilçe belediyesine yapılıyor.


Taşınmazın bir başla ilde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden yapılabiliyor. Ayrıca, belediyenin e-belediye sistemini kullanıyor olması halinde vergi internet üzerinden ya da PTT aracılığı ile de ödeme yapılabiliyor.


Emlak vergisi borcu, sahip olunan gayrimenkulün türüne göre belirlenen oranlar ile gayrimenkulün değerinin hesaplanması sonucu bulunuyor. 


Ayrıca büyükşehir belediyelerinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. 


Vergi için ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs olmak üzere 3 aylık bir süre içerisinde ödeniyor. Buna göre, ilk taksit ödemeleri için son 13 gün bulunuyor. Peki, emlak vergisinin ikinci taksiti ne zaman?


Emlak vergisinin ikinci taksiti ne zaman?

Emlak vergisinin ikinci taksiti, 1-30 Kasım tarihleri arasında ödeniyor. İsteyenler vergi borcunun tamamını ilk taksit dönemi içerisinde kapatabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com