Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisinin son günü 2017 ne zaman?

Türkiye sınırları içinde bulunan binalar 1319 sayılı Kanun hükümlerine göre Bina Vergisine tabi tutuluyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, emlak vergisinin son günü 2017 ne zaman?


Türkiye sınırları içinde bulunan binalar 1319 sayılı Kanun hükümlerine göre Bina Vergisine tabi tutuluyor. Tüm arsa ve araziler yine bu kanun hükümlerine göre arazi vergisine tabi tutuluyor.


Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler oluyor. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftir. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.


Emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor. Peki, emlak vergisi son günü ne zaman?


Emlak vergisinin son günü 2017

Vergi takvimine göre ilk taksitler için emlak vergisinin son günü 31 Mayıs'ta, ikinci taksitler için ise 30 Kasım.


Emlak vergisi ne kadar?

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.  Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com