Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak zincirleri

Emlak zinciri, kurumsal emlak danışmanlığı yapan firmaların temsilcilikleri ile birden fazla şubesinin olmasıdır.Emlak zinciri nedir, nasıl oluşur?


Emlak zinciri; taşınmaz malların satışı gerçekleştiren, emlak danışmanlığı hizmeti veren şirketlerin şube ve temsilciklerinin olması durumuna denir. 


Emlak danışmanlığı, emlak almak ya da satmak isteyen kişilere hizmet eden kişiler tarafından oluşturulan bir birimdir. Satılan, kiralanan taşınmaz malların takibini yapan, doğru bir hedef kitleye ulaşabilen kişilere ise emlak danışmanı denir.


Emlak danışmanı ile emlakçı farklıdır. Emlakçı; emlak alım satımı yapan kişidir. Genelde bir ofisleri olur. Ofislerinin bulunduğu çevredeki kiralık, satılık evlerle ilgilenir. 


Emlak zincirleriTürkiye’de yer alan emlak zincirine sahip firmalar hangileri?


- Turyap

- Remax

- United Millennium

- Century 21

- Eskidji

- Arthur & Miller

- Coldwell Banker

- Realty World

- Retürk

- Medmax

- Koçak Gayrimenkul

- Altın Emlak

- Kaçmaz EmlakTürkiye’de emlak sektörü ne durumda?


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 2011 yılının ikinci çeyreğinde 2010 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, apartman daireleri satışında % 18’lik bir artış gözlendi. PricewaterhouseCoopers (PWC) ve Urban Land Institute (ULI) tarafından hazırlanan “Avrupa - Gayrimenkulde Yükselen Trendler” raporuna göre de Türkiye emlak sektöründe en gözde ülkeler arasında yer alıyor. Emlak Sektörü Yabancı Yatırımcılar Birliği (AFIRE) tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre ise 2012 yılında gelişmekte olan gayrimenkul sektörüne ev sahipliği yapan ülkeler arasında Türkiye, üçüncü ülke olmuştur. Emlak zincirine sahip firmaların özellikleri nedir?


Emlak sektörü son 10 yılda hızla gelişti. Emlak danışmanlığı yapan firmalarda bu gelişimden payına düşeni aldı. Mahalle arası emlakçılar dışında, kurumsallaşan birçok emlak danışmanlığı yapan şirket mevcut. Birçok şubesi, temsilcilikleri, binlerce çalışanı olan bu şirketlerin özellikleri şöyle:Turyap: 1985 yılında kurulan firma bünyesinde 390 temsilci bulunuyor. Emlak danışmanlarına ücretsiz eğitimler veren firmanın 1500 üzeri çalışanı da mevcut.Remax: 1973 yılında kurulan Remax’ın ofislerinde 90 bine yakın gayrimenkul danışmanı bulunuyor. Uluslararası bir firma olan Remax, 15 yıldır Türkiye’de emlak sektörüne hizmet ediyor.


United Millennium: Türkiye’de 2003 yılında hizmet vermeye başladı. Satış organizasyonu, proje pazarlama, proje yönetimi ve ekspertiz hizmeti veren şirket, USA kökenli bir firmadır.


Century 21: Amerika’da 1971 yılında kuruldu. Firma, 71 ülkede 112 binden fazla gayrimenkul danışmanı ile tüm dünyada hizmet veriyor. 2001 yılında Türkiye’de emlak sektörüne giren Century 21, markalı konut projeleri, yalılar, köşkler gibi yapıların satış ve kiralama işlerini yapıyor. 


Eskidji: 2003 yılında kuruldu. Türkiye genelinde bin 610 çalışana sahip bir firmadır. 184 ofis, 870 acente ve 683 mimar, mühendisi bünyesinde barındırmaktadır. Diğer emlak danışmanlığı yapan şirketlerden farkı ise müzayedelere katılıyor olmasıdır.


Arthur & Miller: Türkiye’de 1999 yılında kuruldu. Eğitim, lojistik, teknoloji ve hukuk alanlarında hizmet veren firma, bireysel ve kurumsal müşterilere sahip. 


Coldwell Banker: San Francisco depremi sonrasında 1906 yılında kuruldu.  Colbert Coldwell ve Benjamin Arthur Banker’ın kurucusu olduğu firma, 50 ülkede temsilcilikleri bulunuyor.  Firmanın Türkiye’ye girişi 2007 yılında gerçekleşmiştir. 


Realty World: ABD’de 1973 yılında kurulan firma, 2005 yılında Türkiye’de temsilcilik oluşturmaya başladı. 

Retürk: Firma, 1994 yılında İstanbul’da kuruldu. 2006 yılından itibaren ise illerde ve ilçelerde temsilcilikler oluşturmaya başladı.