Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlakçı hakları 2016!

Emlakçılık, gayrimenkul alım satım ya da kiralama gibi işlemlerde aracılık hizmeti vererek tarafların anlaşmasını sağlıyor. İşte emlakçı hakları 2016..


Emlakçılık, gayrimenkul alım satım ya da kiralama gibi işlemlerde aracılık hizmeti vererek tarafların anlaşmasını sağlıyor.


Emlakçılar sayesinde, satış yapmak isteyen gayrimenkul sahipleri daha hızlı ve kolay bir şekilde alıcıya ulaşırken; aynı şekilde alıcılar da istedikleri gayrimenkule daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.


Gayrimenkul alım satım ve kiralama gibi işlemlerde, emlakçılar ile çalışan kimseler karşılıklı olarak birtakım hak ve sorumluluklara sahip oluyor. Emlakçı ile komisyon sözleşmesi imzalanıyor.


Bu süreçte tarafların olduğu gibi emlakçıların da bazı hakları bulunuyor. Emlakçı haklarına dair yasal esaslar, Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kanunda emlakçılık "simsarlık" olarak ifade ediliyor. Emlakçı hakları şu şekilde sıralanıyor:


Emlakçı hakları 2016..


A. Tanımı ve şekli

MADDE 520- Simsarlık sözleşmesi,tarafların arasında sözleşme hazırlanması ve karşılığnda simsarın ücret alması


Gayrimenkul konusundaki simsarlık sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadığı sürece geçerli olmaz.


B. Ücret

I. Hak etme zamanı

MADDE 521- Simsar, ancak yaptığı faaliyet sonucunda sözleşme kurulursa ücrete hak kazanır.

Simsarın faaliyeti sonucunda kurulan sözleşme geciktirici koşula bağlanmışsa ücret, koşulun gerçekleşmesi hâlinde ödenir.

Simsarlık sözleşmesinde simsarın yapacağı giderlerin kendisine ödeneceği kararlaştırılmışsa, simsarın faaliyeti sözleşmenin kurulmasıyla sonuçlanmamış olsa bile giderleri ödenir.


II. Ücretin belirlenmesi

MADDE 522- Ücret, belirlenmemişse tarifeye, tarife yoksa teamüle göre ödenir.


III. Simsarın haklarını kaybetmesi

MADDE 523- Simsar, üstlendiği borcuna aykırı davranarak diğer tarafın menfaatine hareket ederse , ücrete ve yaptığı giderlere ilişkin haklarını kaybeder.


IV. Evlenme simsarlığı

MADDE 524- Evlenme simsarlığından doğan ücret hakkında dava açılamaz ve takip yapılamaz.


V. Ücretten indirim

MADDE 525- Sözleşmede aşırı bir ücret kararlaştırılmışsa, borçlunun istemi üzerine, bu ücret hâkim tarafından hakkaniyete uygun olarak indirilebilir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com