Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlakçı komisyonu hesaplama 2019!

Taşınmaz mal alım satım ve kiralama gibi işlemlerde komisyon alan emlakçıların ücretleri nasıl hesaplanır? Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2019?


Emlakçılar, gayrimenkul alım satım ve kiralamasında aracılık yapıyor. Alım satım ve kiralama sürecinde taşınmazla ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık yapan emlakçılar, iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira bedelini tespit ediyor. 


Emlak danışmanlarına ödenen komisyonlar düşürüldü. Önceden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 olmak üzere toplam yüzde 6 komisyon ödenirken yeni düzenlemeye göre artık alıcı ve satıcı yüzde 2, toplam yüzde 4 ödeme yapıyor. Bu durumda 250 bin liralık bir evin komisyonu 5 lira düştü.


Alıcıdan da satıcından da yüzde 2+KDV

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı'na göre emlakçıların bu işlem karşılığı aldığı komisyon bedelleri sınırlandırıldı. Yönetmelik kapsamında gayrimenkul satış işlemleri komisyonu, en fazla "satış bedelinin yüzde 2+KDV (yüzde 18)" belirlendi. Yazılı bir anlaşma yapılması durumunda toplamda yüzde 4 olan emlakçı komisyonu sadece alıcı veya satıcı tarafından ödenebiliyor.


Kiralamalarda bir aylık kira bedeli+ KDV

Gayrimenkulün kiralanması halinde emlakçıya verilen komisyon, en fazla "bir aylık kira bedeli+ KDV (yüzde 18)" olarak belirlendi. Kira komisyonu genel uygulama olarak kiracı tarafından ödense dahi yapılan sözleşmede herhangi bir hüküm bulunmuyorsa, komisyon alıcı ve satıcı tarafından eşit olarak ödeniyor.


Emlakçı komisyonu ilgili Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik maddeleri:

1- Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.

2- Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.

3- Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.


Örnek emlakçı komisyonu hesaplaması:

- Gayrimenkul değeri 250 bin lira olan bir ev için alıcının 5 bin 900 lira, satıcının 5 bin 900 lira toplamda 11 bin 800 lira emlaçıya komisyon ödemesi yapıyor.