Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlakçı simsar mıdır?

Alıcı ya da kiracı ile mal sahibini buluşturan emlakçılar, sözleşmenin kurulmasının ardından komisyon kazanıyor. Peki, komisyon kazanan emlakçı simsar mıdır?


Emlakçı simsar mıdır?


Emlakçı, bir taşınmaz malın alım-satım ve kiralama işlerinde tarafları bir araya getiriyor. Alıcı ya da kiracı ile mal sahibini buluşturan emlakçılar, sözleşmenin kurulmasının ardından komisyon kazanıyor.


Bilindiği üzere, simsarlar da komisyoncu oluyor. Peki, buna göre emlakçı simsar mıdır?


Emlakçılar, yaptıkları iş dolayısı ile gayrimenkul simsarı oluyor.Simsar, ancak yaptığı faaliyet sonucunda sözleşme kurulursa ücrete hak kazanıyor.


Simsarın faaliyeti sonucunda kurulan sözleşme geciktirici koşula bağlanmışsa ücret, koşulun gerçekleşmesi hâlinde ödeniyor.


Bu sözleşmede simsarın yapacağı giderlerin kendisine ödeneceği kararlaştırılmışsa, simsarın faaliyeti sözleşmenin kurulmasıyla sonuçlanmamış olsa bile giderleri ödeniyor.


Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin 2006/4173 E, 2006/6487K sayılı 5.5.2006 tarihli kararında: “ …davacı dava dışı taşınmaz satıcısı ile davalı alıcıyı bir araya getirdiğini ve gayrimenkul alımına aracılık ettiğini, bu husustaki sözleşmenin taraflar arasında imzalandığını ancak satımın gerçekleşmediğini bir süre sonra davacı aracı kılınmadan evin davalı tarafından alındığını iddia ederek ve davasını ıslah edip alacak davası olarak değiştirerek komisyon ücretini talep etmiştir.  Somut olayda, davacının alıcı ve dava dışı satıcıyı bir araya getirdiği, taşınmazın satışı için aracılık ettiği sözleşme içeriğinden anlaşılmaktadır. Tellal, sözleşmede açıkça kararlaştırılmış ise, hazırlık işlemlerinin ikmali halinde dahi ücrete hak kazanır. Taraflar arasında düzenlenen sözleşmede, “sözleşmenin imzasından itibaren gerçek satış bedeli üzerinden % 3 + KDV tutarında aracılık hizmet ücreti ödeneceği” kararlaştırılmış olduğundan davalı % 3 oranında komisyon ücretini sözleşme hükümleri uyarınca her koşulda davacıya ödemekle yükümlüdür” yönünde karar verilmiştir.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com