Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlakçıdan ev alırken komisyon ne kadar?

Emlakçılar, ev satış sürecinde tarafların anlaşma sağlaması halinde komisyon almaya hak kazanıyor. Peki, emlakçıdan ev alırken komisyon ne kadar ödenir?


Mevcut uygulamada emlakçılar gösterdikleri ev hakkında anlaşma sağlanması ve satışın gerçekleşmesi halinde evin satış bedeli üzerinden alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 + KDV bedelinde komisyon alıyor.


Kiralamalarda ise söz konusu komisyon yalnız kiracıdan alınıyor. Komisyon, bir defaya mahsus olmak üzere, kontrat süresi ne olursa olsun, 1 yıllık kira bedelinin yüzde 10’nu + KDV bedelinde tahsil ediliyor.


Ancak emlakçıların aldıkları bu komisyon bedelleri taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik taslağı kapsamında yeniden düzenleniyor.

 

Komisyon sınırlandırılıyor

 

Taslak yürürlüğe girdikten sonra alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde üçünden fazla olamayacak.


Kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olamayacak.


Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılacak.


Yer gösterme ücreti ödenir mi?


Emlakçılara yer gösterme ücreti ödenmiyor. Ayrıca emlak komisyoncusu, kapora alma konusunda kendisine açıkça verilmiş vekaletname olmaksızın kapora alamıyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com