Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlakçıya ne kadar para verilir?

Emlakçı aracılığı ile bir gayrimenkul alım satım işlemi yapılması için birtakım masrafların gözden çıkarılması gerekiyor. Peki, emlakçıya ne kadar para verilir?


Emlakçı aracılığı ile bir gayrimenkul alım satım işlemi yapılması için birtakım masrafların gözden çıkarılması gerekiyor. Bunun için sadece emlakçıya verilen bedeller kapora ve komisyon olarak karşımıza çıkıyor.


Kapora, genelde emlakçı ile çalışıldığı zaman, alıcıdan talep ediliyor. Alıcı tarafından verilen kapora emlakçı için bir güvence niteliği taşıyor.


Kapora ile emlakçılar için alıcı tarafın caymasına karşı bir tür güvence oluşturmuş oluyor. Kapora verildikten sonra satış gerçekleşirse taşınmazın geriye kalan kısmı da ödeniyor.


Satışın yine emlakçı aracılığı ile gerçekleşmesi halinde bu işlem için emlakçılar belli bir komisyon alıyor. Peki, emlakçıya ne kadar para verilir?


Emlakçıya kapora..

Emlakçıya verilecek kapora miktarı satın alınacak taşınmazın değerine göre değişkenlik gösteriyor. Kimi zaman kapora 1000 lira olabileceği gibi, kimi zaman ise bu kapora 10 binlere çıkabiliyor.


Emlakçıya komisyon..

ALIM - SATIM..

Satış bedeli üzerinden, 

Alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer + KDV


KİRALAMA..

Yalnız kiracıdan,

Bir defaya mahsus olmak üzere,

Kontrat süresi ne olursa olsun,

1 Yıllık kira bedelinin yüzde 10’nu + KDVIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com