Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emrullah Turanlı

Taşyapı Group’un patronudur. İş hayatına Tahtakale’de başladı, inşaat işçiliği yaptı; İstanbul’da Mashattan, Almond Hill, Four Winds Residence ve Double Tree By Hilton projelerini gerçekleştirdi.Emrullah Turanlı
Emrullah TuranlıEmrullah Turanlı kimdir, hangi tarihte ne yapmıştır?1963'te Rize İkizdere'de doğdu. 

1977'de Almanya'ya, orada işçi olan babasının yanına göç etmek için geldiği İstanbul'da inşat işçiliğine başladı. 

1979'un sonunda çalıştığı fabrika inşaatının sahibi, 'Sivaslı Veysel' ile tanıştı ve onun Tahtakale'deki mağazasında getir götür, tahsilat, mal teslimatı işleri yaptı. 

1980'de kendi işyerini kurmaya karar verdi. Patronunun desteği ve ortaklığıyla züccaciye dükkanını açtı. 

1983'de daha önce inşaatında çalıştığı Mehmet Emin Dumankaya ortaklık teklif etti. Birlikte üç yılda 36 şantiyede inşaat işi yaptılar. 

1985'de Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş'yi kurdu. 


1990'lı yıllarda inşaat sektöründe yaşanan ekonomik kriz nedeniyle devlet ihalelerine girdi. Bu dönemde 150 milyon dolarlık makine parkı kurdu. 2004'e kadar devlet ihalelerine girmeye devam etti.  Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Rize’de yaptığı Fazliye Hüseyin Turanlı Lisesi’nin açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı davet etti. Emrullah Turanlı, bu okul yapımını 70 günde tamamlayarak büyük bir başarı göstermiş oldu.

2005'de Maslak'ta 3 bin 184 lüks konutlu 600 milyon dolarlık Mashattan projesini hayata geçirdi. Aynı yıl Irak, Libya, Kazakistan, Türkmenistan ve Dubai'de projelere başladı. 


Turizm ve enerji sektöründe de Taşyapı Grup olarak yatırımlarda bulunan Emrullah Turanlı’nın kişisel serveti 800 milyon TL olarak açıklandı. 2008’de Forbes Dergisi’nin Türkiye’nin En Zenginleri listesinin 34. sırasında yer aldı. Taşyapı, Irak, Kazakistan, Avrupa ve Balkan ülkeleri de dahil 35 proje yürütüyor. Emrullah TuranlıEmrullah Turanlı’nın Taşyapı Grup bünyesinde gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri hangileridir?- Hüseyin Nuri Turanlı İlköğreitm Okulu/Muş-Varto


- Şehit Aileleri Konutları/İstanbul-Bahçelievler


- Emrullah Turanlı İlköğretim Okulu/İstanbul-Ümraniye


- Çocuk Esirgeme Kurumu Emrullah Turanlı Çocuk Yuvası/İstanbul-Kartal


- Fazliye Hüseyin Turanlı Lisesi/Rize-İkizdereTaşyapı Grup’un konut dahil üst yapı projeleri nelerdir?Üstyapı projeleri; Four Winds Residence, Mashattan, Fenerbahçe Dalyan Konakları, Almond Hill, Taşyapı Residence, Double Tree by Hilton, Yeşilvadi Konakları, Reşadiye Villaları, Altunizade Konakları, Trump Towers, Çimtemani Business Centre, Suadiye Kumru Yuvası, Günbatımı Konakları, Novus Residence, Medical Park, Haydarpaşa Otel, Sevenhill Business Centre, Kuşdili Düzenleme Projesi, Şişli Kaptanpaşa Residence, Kuriş Sitesi, Kuleli Köşkler.Taşyapı’nın altyapı projeleri hangileridir?İstanbul: Tarlabaşı Bulvarı Yeraltı Otopark İnşaatı, Beşiktaş-Gayrettepe Otopark İnşaatı, Pendik-Kaynarca Kavşak/Yol/Köprü/Alt Geçit Projesi, İstanbul Anadolu Yakası Okul Bakım/Onarım Projesi.


Kocaeli: Kocaeli-Gölcük Deprem Bölgeleri Yol Yapımı, Kocaeli-Bekirpaşa Afetzede Kalıcı Deprem Konutları Teknik Altyapı İnşaatı, Kocaeli-Gebze VI İmes OSB Altyapı İnşaatı, Derince D-100 Karayolu Alt Geçit İnşaatı, Terra-1 Kapsamında Cadde/Kaldırım/Yolların Yapımı, KBB Bekirpaşa Mevki Yol Üst Yapı Denetleme İşi, İzmit-Yalova Devlet Yolu Gölcük Geçişi Üstyapı İşi, Atatürk Caddesi Asfaltlama Çalışması.


Diğer illerdeki çalışmaları: Gümüşova-Gerede Otoyolu/Bolu Dağı Geçişi Akarsuyu Vadisi İnşaatı, Aydın-Nazilli Horsunlu Yolu, Karayolları Genel Müdürlüğü Konya 3.Bölge Müdürlüğü, Konya-Akşehir Yolu Sanat Yapıları/Yol Yapım İşi, Akşehir-Afyon Yolu Toprak İşleri/Sanat Yapıları/Yol Yapım İşi, Yener Ulusoy Bulvarı-Güllük Kavşağı Tünel Geçişleri Köprü Kavşak İşi, Yozgat Gelingüllü Projesi/Gelinsuyu Pompaj Sulaması, Sivas Yıldızeli Yıldız Gölet Sulaması, Reşadiye-Gölova Ayrım Yolu Toprak İşleri/Sanat Yapıları İkmal İnşaatı/Üstyapı İşleri, Akıncı Hidroelektrik Santrali, Yavuz Hidroelektrik Santrali, Midilli Hidroelektrik Santrali, Amasya-Turhal Yolu Kavşak Tanzimi/Üstyapı/BSK Yapımı.Emrullah Turanlı
Four Winds ResidenceFour Winds Residence projesinin özellikleri nedir?İstanbul'un Anadolu yakasındaki ilçesi Kadıköy'ün Bostancı semtinde 44 dönüm arazi üzerine konumlandırılan Four Winds Residence, 45 katlı 4 bloktan oluşuyor. 44 dönümlük arazinin 40 dönümü yeşil alana, 3 dönümü ise proje için kullanıldı. Projede, ısıtma ve soğutma sistemleri, güvenlik, altyapı sistemi, görüntülü intercom sistemi, deprem güvenliği, yangın algılama dedektörü olduğu gibi kapalı otopark sistemi şeklinde tasarlandı.


Projede sosyal hizmetler arasında ise spa, masaj, hamam, havuz, sauna ve fitnes center mevcut. Ayrıca Four Winds Residence konut alıcılarına sunduğu residence hizmetleri arasında ise house keeping, lobi hizmetleri ve üst düzey profesyonel residence hizmetleri veriyor.


Bünyesinde 420 konutun yer aldığı Four Winds Residence projesinde konut büyüklükleri ise 87 ile 655 metrekare arasında değişiyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelerin yer aldığı projeye ulaşmak için deniz yolu, Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Bostancı İskelesi’ni kullanabilir Kadıköy ya da tren yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.


Emrullah Turanlı
Four Winds Residence projesinin iletişim bilgileri neler? Telefon: (216) 385 43 59

E-Posta: tasyapi@tasyapi.com

Adres: Mehmet Şeyda Sokak, No: 15 Selamiçeşme - Kadıköy - İstanbul

Web Adresi: www.tasyapi.com/fourwindsTaşyapı Group iletişim bilgileri neler?Adres: Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kısıklı Caddesi No:106 34662 Altunizade - Üsküdar / İstanbul


Telefon: +90 216 339 65 70 (pbx)

Faks: +90 216 339 04 70

E- Posta: tasyapi@tasyapi.com

Web Adresi: www.tasyapi.com