Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emsal kira gelir vergisi 2018 ne kadar?

Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde, “emsal kira bedeli” esas alınıyor. Peki, emsal kira gelir vergisi 2018 ne kadar?


Geçtiğimiz yıl evini kiraya vererek 3 bin 900 TL'nin üzerinde ve işyerini kiraya vererej 30 bin TL'nin üzerinde gelir elde eden kimseler bu yıl kira gelir vergisi mükellefi oluyor. 


Vergi mükelleflerinin 1-26 Mart tarihleri arasında beyannamelerini vermeleri gerekiyor.  


Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde, “emsal kira bedeli” esas alınıyor. 


Gayrimenkulün bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılması, kiraya verilen gayrimenkulün kira bedelinin emsal kira bedelinden düşük olması hallerinde emsal kira bedeli esası uygulanıyor.


Emsal kira gelir vergisi 2018 ne kadar?


Kiraya verilen bina ve arazilerde emsal kira bedeli, varsa yetkili özel makamlarca veya mahkemelerce saptanmış kira bedeli oluyor. Bina veya arazi için kira takdiri ya da tespiti yapılmamış ise emsal kira bedeli, emlak vergisi değerinin yüzde 5’i oluyor.


Bina veya arazi dışında kalan mal ve haklarda emsal kira bedeli, bunların maliyet bedelinin yüzde 10’u oluyor. Bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanununun servetlerin değerlemesi hakkındaki hükümlerine göre belli edilen değerlerinin yüzde 10’udur.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com