Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

En uygun konut kredi faizi ne kadar?

Bankaların konut kredisi faiz oranları artmaya devam ediyor. Peki en uygun konut kredisi faiz oranı hangi bankada?En uygun konut kredi faizi ne kadar?


En uygun konut kredisi hangi bankada ?Bankaların konut kredisi faiz oranı Nisan ayının son haftasına da artışla başladı. Dün itibariyle İNG Bank da konut kredisi faiz oranlarında son 15 gün içinde ikinci kez artış uyguladı. Bugün ise HalkBank konut kredisi faizlerinde artış uyguladı. Bankalar son haftalarda arka arkaya konut kredisi faiz oranlarını yükseltmeye devam ediyor. 


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Şubat ayında yaptığı açıklamada kredi faizlerinin düştüğünü ve ilerleyen aylarda düşmeye devam edeceğini belirterek ‘‘Şubat Ocak’tan hakikatten çok daha iyi. Mart Şubat’tan daha iyi, Nisan da Marttan daha iyi olacak.’’ ifadelerinde bulunmuştu. Albayrak, Mart sonunda yaptığı açıklamada ise ‘‘ Konut kredisi faizleri yüzde 1.28'lere geldi. Tahminim Mayıs gibi yüzde 1'in altını, yüzde 0.98'i görünce sektördeki süreç daha da hızlanacak.’’ demişti.


Konut kredisi faiz oranları ortalaması son 11 haftanın en yüksek seviyesine çıkarak yüzde 2.01’e ulaştı. Ev almak için konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar faiz oranlarının daha da yükselmesinden endişeli. 


Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi ?

Mart sonundan itibaren döviz kurunda yaşanan sert yükseliş ve bu yükselişe bağlı olarak artan repo faizleri bankaları zorluyor. Bankalar, yüzde 25 seviyelerinde hareket eden haftalık repo faizleri ve sendikasyon kredilerindeki yüksek faizler karşısında likiditeye erişimde güçlük çekiyor. Bankalar son dönemde sorunlu kredilerin artması ve piyasa risklerinin yükselmesi ile beraber kredi faiz oranlarında bir bir artışa gidiyor. 


Ekonomistlerin yorumlarına göre konut kredisi faiz oranlarının yakın zamanda büyük ölçüde düşmesi olası değil. Ayrıca döviz kurunda yaşanacak olası bir artışa bağlı olarak faiz oranlarının daha da yükselebileceğini belirtiyorlar. 


En Uygun Konut Kredisi Ne Kadar ?

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1.45 seviyesinde. En uygun konut kredisi faiz oranını 10 yıl vadeye kadar aylık yüzde 1.45 faiz oranı ile Ziraat Bankası kullandırıyor. Ziraat Bankası konut kredisinin yıllık maliyet oranı yüzde 1.9 seviyesinde. 


En Uygun Konut Kredisi Hesaplama 

En uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 5 yıl vadede aylık ödemeleri 3.750 TL, 10 yıl vadede ise 2.650 TL oluyor. Krediye 10 yıl vade sonunda yapılan toplam geri ödeme miktarı ise 317.500 TL’ ye karşılık geliyor. 


Konut Kredisi Faiz Oranları 

Nisan ayının son işlem gününde bankaların 10 yıl vadeli tabela konut kredisi faiz oranları şu şekilde;


Ziraat Bankası yüzde 1.45, VakıfBank yüzde 1.55, Garanti Bankası yüzde 1.81, İNG Bank yüzde 1.82, Kuveyt Türk yüzde 1.84, Yapı Kredi yüzde 1.85, HalkBank yüzde 1.85, Finansbank yüzde 1.90, Akbank yüzde 1.99, Türkiye Finans yüzde 2.06, DenizBank yüzde 2.15, İş Bankası yüzde 2.20, ŞekerBank yüzde 2.29, HSBC yüzde 2.30, ICBC yüzde 2.40, TEB yüzde 2.58, Anadolubank yüzde 2.75.