Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

En uygun konut kredisi hangi bankada?

'En uygun konut kredisi hangi bankada?' sorusunun cevabını konut kredisi ile ev almak isteyen herkes araştırıyor. Peki konut kredisi faiz oranlarında son durum nedir?


'En uygun konut kredisi hangi bankada?' sorusunun cevabını  konut kredisi ile ev almak isteyen vatandaşlar araştırıyor. 2018 Ekim ayında yüzde 2.68’e ulaştıktan sonra yaklaşık beş ay boyunca düşüş eğiliminde olan konut kredi faiz oranları yeniden hareketlendi. Akşam gazetesinde yer alan habere göre, Mart ayının son günleri itibariyle artmaya başlayan konut kredisi oranları seçimin ardından hızlandı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerin sona ermesiyle beraber binlerce vatandaş konut kredisi faiz oranlarını araştırıyor. Kamu bankalarının geçtiğimiz ay uygulamaya başladıkları kredi faiz indirim kampanyası sürüyor. Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank kampanyalı kredilerinde yüzde 1.28 faiz oranı kullandırıyor. 


KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE KADAR? 

Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank kampanyalı konut kredilerinde yüzde 1.28 faiz oranı sunuyor. İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası ise katkı paylı konut kredisi kampanyasına devam ediyor. Bankalar anlaşmalı konut projelerinde ise yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı üzerinde kredi imkanı sunuyor.


EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi kullanımı için yüzde 1.28 faiz uygulayıp en avantajlı konut kredisi veriyor. 120 aya varan vade fırsatıyla 100 bin lira tutarında kredi çekildiğinde bankaya vade süresinde ödemeniz gereken toplam maliyet tutarı 197 bin 535 TL'ye denk geliyor. 120 ay vadeli konut kredisinde aylık taksit tutarı ise bin 635 TL oluyor.


KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Konut kredisi hesaplama araçlarına göre yüzde 0.98 faiz oranı ile 10 yıl vadeli 200 bin TL konut kredisinin aylık taksitleri 2 bin 850 lira oluyor. Vade sonunda yapılan geri ödeme miktarı ise 341 bin TL'ye denk geliyor. 


Kamu bankalarının ortak kampanyalı konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1.28 üzerinden 200 bin TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplandığında aylık ödemeler 3 bin 270 TL, geri ödemesi de 392 bin 500 TL oluyor.