Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Enerji kimlik belgesi cezası 2017 var mı?

Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 2 Mayıs itibari ile başlıyor. Peki, enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur? Enerji kimlik belgesi cezası var mı?


Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 2 Mayıs itibari ile başlıyor. Uygulama 2011’den önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacak.  Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor.


Enerji kimlik belgesi için binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirliyor.  Peki, enerji kimlik belgesi cezası 2017 var mı?


Enerji kimlik belgesi cezası 2017  

Enerji kimlik belgesi almama cezası bulunmuyor. Ancak ısı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesi kalitesini gösterecek ‘Enerji Kimlik Belgesi’ olmadan binaların alım satımı yapılamıyor.


Enerji kimlik belgesi olmayan bina kiraya verilemeyecek, elektrik ve su abonelikler dahi alınamayacak. 


Enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu dışında tutulan binalar ise şu şekilde sıralanıyor; Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürüten binalar, kullanım süresi iki yıldan az olan binalar, toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında olan binalar, seralar, atölyeler, ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahu, ağıl.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com