Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Enerji kimlik belgesi fiyatı!

Enerji kimlik belgesi, eski binalar için 2017 yılı itibariyle zorunlu oluyor. Buna göre mevcut binalar için bu tarihe kadar EKB belgesi alınması gerekli. Peki, enerji kimlik belgesi fiyatları ne kadar?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Enerji kimlik belgesi, eski binalar için 2017 yılı itibariyle zorunlu oluyor. Buna göre mevcut binalar için bu tarihe kadar EKB belgesi alınması gerekli.


Aksi takdirde taşınmaz ile ilgili herhangi bir alım satım ve kiralama gibi işlemler yapılamıyor. Enerji kimlik belgesi geçerlilik süresi ise 10 yıl oluyor.


Enerji kimlik belgesi maliyeti, bina özelliklerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) hesabı için aşağıdaki kıstaslar önem taşıyor.


Binanız Yeni Bina mıdır?

EKB, İskân veya Ruhsat İçin mi gereklidir?

İnşaat Ruhsat tarihi 01.01.2011 den önce mi sonra mı?

Projede belirtilen "Toplam İnşaat Alanı" ne kadardır?

Bodrumlar dâhil toplam kat adedi

Isıtma merkezi sistem veya kombi mi?


Enerji Kimlik Belgesi Bina blok bazında hesaplanıyor. Buna göre sitelerde her blok için hesaplama ayrı ayrı yapılarak ödeniyor. Hesaplanan bedele KDV ayrıca ilave ediliyor.


Enerji kimlik belgesi güncel fiyatları ve bina için ödenecek toplam bedel için, enerji belgesi uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine müracaat etmeniz faydalı olacaktır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com