Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre, kapsam içinde belirtilen tüm yapıların enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Peki, enerji kimlik belgesi nasıl alınır?


Enerji kimlik belgesi; Binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge oluyor.


05 Mayıs 2008 tarihinde Resmi Gazete yayımlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre, kapsam içinde belirtilen tüm yapıların enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Peki, enerji kimlik belgesi nasıl alınır?


Enerji kimlik belgesi düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler veya mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran tüzel kişiler yeni yapılacak olan binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) vermeye Yetkili Kuruluş sayılıyor.


Bu noktalara gerekli belgeler ile müracaat edilmesi halinde enerji kimlik belgesi alınabiliyor. Peki, enerji kimlik belgesi için gerekli belgeler nelerdir?


Enerji kimlik belgesi için gerekli belgeler:


-Mimari Proje

-Isı Yalıtım Projesi

-Elektrik Projesi

-Mekanik Tesisat Projesi ( Isıtma, Soğutma, Havalandırma)
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com