Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Enerji kimlik belgesi ne zaman zorunlu?

Binalar için alınması zorunlu olan enerji kimlik belgesi temin edildikten sonra 10 yıl boyunca geçerli oluyor. Peki, enerji kimlik belgesi ne zaman zorunlu?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Binalar için alınması zorunlu olan enerji kimlik belgesi, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge oluyor.


Enerji kimlik belgesi, temin edildikten sonra 10 yıl boyunca geçerli oluyor. 

Enerji kimlik belgesi, enerji belgesi uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenleniyor. Peki, enerji kimlik belgesi ne zaman zorunlu? Eski binalar için enerji kimlik belgesi ne zamana kadar alınacak?


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Mevcut binalar 5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu’nun” Geçici 6ncı maddesinin ikinci fıkrası gereğince 02.05.2017 tarihine kadar, yeni binalar ise yönetmeliğin Geçici 4üncü maddesinin birinci fıkrası gereğince 01.01.2011 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır.


Mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi düzenleme yetkisi yetkilendirilmesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan EnerjiVerimliliği Danışmanlık şirketlerinin sorumluluğundadır.


Yeni binalar için bu belge Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlarınca hazırlanmakta olup yapı kullanım izin belgesi aşamasında ilgili idarelerce istendiğinden yeni bina sahibi vatandaşların yapması gereken ekstra bir işlem bulunmuyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com