Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Enerji kimlik belgesi son tarih!

Enerji Kimlik Belgeleri, 01.01.2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış tüm binalar (mevcut bina) için enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenleniyor. İşte enerji kimlik belgesi son tarih..


Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binalar için alınması yasal olarak zorunlu oluyor. Enerji Kimlik Belgeleri, 01.01.2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış tüm binalar (mevcut bina) için enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenleniyor.


Var olan binalar için enerji kimlik belgesi düzenleyecek kurum Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketi olması gerekiyor. Yeni binalarda ise EVD şirketleri tarafından eğitilmiş ve EKB Uzmanı olarak yetkilendirilmiş proje müellifi olarak görev yapmakta olan Enerji Kimlik Belgesi Uzmanları enerji kimlik belgesi (EKB) düzenleyebiliyorlar. 


Enerji kimlik belgesi son tarih

Enerji kimlik belgesinin, 2 Mayıs 2017 tarihine kadar alınmış olması gerekiyor. Aksi halde bu tarihten sonra enerji kimlik belgesi olmayan binalar satışa konu olamıyor. Enerji kimlik belgesi için bazı evraklar da geçerli oluyor. Peki, enerji kimlik belgesi için gerekli evraklar nelerdir?


Enerji kimlik belgesi evrakları

- Mimari Proje

- Isı Yalıtım Projesi

- Elektrik Projesi

- Mekanik Tesisat Projesi ( Isıtma, Soğutma, Havalandırma)Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com