Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Enfield - Londra

Londra'nın Türk mahallesi olarak bilinir. Asıl adı Enfield Town'dır.


Enfield - LondraLondra merkeze bağlı 32 belediyeden bir tanesidir.


22 Mayıs 2014 günü İngiltere'de de yerel seçimler yapılacak.


Türkiye ve Kıbrıslı seçmenler, Hackney, Enfield, Haringey, Islington ve Walthamstow gibi bölgelerde yaşıyorlar ve kritik oylara sahipler.

2011 nüfus sayımı sonuçlarıyla, Türkiye doğumluların en kalabalık olduğu bölge 13 bin 968 kişi ile Enfield olarak belirlenmişti. Bu rakamlarla Türkiyeliler, toplam nüfusu 312 bin 500 olan Enfield’de  beyaz İngilizlerin ardından en kalabalık etnik toplum oluyor.

Daha çok İngiltere dışından gelen göçmenlerin yaşadığı Enfield'de 8 Aralık 2013 tarihi itibariyle yere tükürme yasağı getirilmiştir. O günden bu yana sokağa tükürenler, £80 sterlin para cezasına çarptırılıyorlar. 


Kaldırım ve caddelere tükürülmesi cezalandırılırken, park gibi alanlar benzer yaptırımlardan muaf tutuldu. 


Yeni düzenleme kapsamında uygulamadan, yerlere sigara izmariti ve çöp atan kişilere ceza uygulayan belediye görevlileri sorumlu. Yere tükürürken yakalanan kişiler, verilen cezayı ödememeleri halinde 500 sterline kadar varan yaptırımlarla karşılaşabiliyorlar.


Enfield Belediye Meclisi aslında bu kararı 2011 yılında almıştı. Ancak Yerel Yönetimler ve Toplum Bakanlığı kararı 2 yıl gecikmeyle onadı.


2013 yılı Ağustos ayında Yerel Yönetimler Bakanı Eric Pickles yasağı onaylarken, tükürmeyi anti sosyal bir davranış olarak değerlendirdiğini ve sosyal açıdan kabul edilemeyen bir eylem olduğunu söylemişti.


Tasarıya destek için 5 bin dolayında Enfield sakini de imza vermişti.


Enfield sınırları içerisinde yılda ortalama 80 dolayında verem vakası görülüyor; bu rakam da İngiliz standartlarının çok üzerinde.