Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Enflasyon oranları 5 Aralık günü açıklanacak!

Mesken ve işyeri kiralamalarında sözleşme süresi dolan ve kiralaması devam eden kimselere mal sahibi zam yapma hakkına sahip oluyor. Enflasyon oranları 5 Aralık günü açıklanacak!


Mesken ve işyeri kiralamalarında sözleşme süresi dolan ve kiralaması devam eden kimselere mal sahibi zam yapma hakkına sahip oluyor. Kira zammı Borçlar Kanunu kapsamında belirtilen kurallara göre yapılıyor.


Kanunen meskendeki kiracıya ÜFE oranlarında zam yapılması gerekirken, işyerindeki kiracıya 2020 yılına kadar istenilen oranda zam yapılabiliyor. Ancak zam yapılırken sözleşmede belirlenen maddeye sadık kalınması gerekiyor. Sözleşmede ÜFE yazıyorsa, ÜFE ile, TÜFE yazıyorsa TÜFE ile zam yapılması gerekli oluyor.


Söz konusu enflasyon oranlarını her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklıyor. Açıklanan verilerden 12 aylık ortalamalar baz alınarak zam hesaplaması yapılıyor.


Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre; Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,84 arttı. 


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,84 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,66 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,84 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 3,83 artış gösterdi.


Buna göre kiracıya, yüzde 3,83 oranında zam yapıldı. Kira sözleşmesi Aralık ayı içerisinde yenilenecek olan kimselerin kira zam oranı ise henüz açıklanmadı.


Kira enflasyon oranları 5 Aralık Pazartesi günü TÜİK tarafından açıklanacak. Açıklamanın ardından kira zam oranı ve hesaplama örnekleri emlakansiklopedisi.com'da yer alacak.Kira artış oranları Kasım 2016!


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com