Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Engin Yeşil

Engin Yeşil; 1962 İstanbul doğumlu olup, 2006 yılında Yeşil İnşaat'ı kurarak inşaat sektörüne girdi.


Engin Yeşil


Engin Yeşil kimdir?


1962 İstanbul doğumlu olan Engin Yeşil Kültür Koleji’ni bitirdikten sonra Şişli Terakki Lisesi’nde okudu. ABD’de University of Florida’da da eğitim alan Engin Yeşil burada telekomünikasyon ve kontak lens işlerini yapmaya başladı. 2006 yılında Türkiye'ye döndükten sonra, 'kundura' işiyle uğraşan ailesini 'inşaat sektörüne' soktu ve Yeşil İnşaat'ı kurdu. 


Yeşil İnşaat’ın konut projeleri nedir?


Yeşil İnşaat’ın tamamlamış olduğu projeleri İnnovia 1 ve 2, Trump Towers, Yeşil Plaza Topkapı’dır. Devam eden projeleri ise Faco Tower, İnnovia 3 ve 4, İnnovia Ispartakule ve  İnnovia Park Beylikdüzü evleridir. Yeşil İnşaat’ın hayata geçirmeyi planladıkları projeler arasında ise İnnovia Towers Esenyurt, İnnovia Villaları Adana, İnnovia Villaları Edirne, Jade 1 Zekeriyaköy ve Yeşil Plaza Otel.


Yeşil Holding ne zaman kuruldu?


Yeşil Holding 1948 yılında kurulmuş olup bünyesinde Yeşil Kundura, Yeşil İnşaat, Yeşil GYO, BOROVA Yapı, Zincir Yapı, Renco, Kapital Yatırım Holding ve Online Gayrimenkul Yönetim şirketlerini barındırmaktadır. 


Yeşil Holding hangi sektörlerde hizmet vermektedir?


Enerji, Hizmet, İnşaat, Telekomünikasyon ve Üretim sektörlerinde hizmet veren Yeşil Holding 1948 yılında Ali Yeşil ve Mustafa Yeşil’in ortaklığı ile kuruldu.


Yeşil Holding’in kronolojisinde neler var?


1948-Yeşil Kundura kuruldu.

1986-1800CONTACTS firması kuruldu. 

1994-Tel3 telekom şirketi kuruldu.

1998-Radiant Telecom isimli Telekom kartı şirketi kuruldu.

1999-Strategic Trading Services şirketi kuruldu.

2000-1800PetMeds.com isimli internet şirketine ortak oldu.

2001- Ntera Networks, Radiant Telecom, Intelligent Switching & Software ve Numind adlı şirketlerini Ntera Holding şirketi altında birleştirdi.

2006-Yeşil İnşaat kuruldu.

2006-Yeşil, İhlâs GYO'yu satın alarak Y&Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş olarak ismini değiştirdi.

2007-Ortadoğu Enerji’nin temelleri atıldı ayrıca Trump Tower ortaklığı başladı.

2010-Borovo satın alındı ve ardından Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş kuruldu. Bunun dışında Zincir Yapı kuruldu.

2011-Yeşil Çatı sosyal sorumluluk projesi başladı.

2012- Renco World Corporation şirketi kuruldu. Yeşil çevre projesi olan İnnovia Körfez Villaları’na başlanıldı. Bunların dışında Yeşil-Nasa ortaklığı ile Irak’ta inşaat projelerine başladı. 


İnnovia Evleri’nde kaç konut yer alıyor?


İnnovia Evleri’nde 14 bin konut yer alıyor. İnnovia 2’de ise 2 bin 800 daire satıldı. 


Engin Yeşil hangi ödülleri aldı?


2012 yılında Yüzyıl Konferansları kapsamında Yeşil GYO Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil eğitime yaptığı katkılardan dolayı ödül aldı