Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Erbil Töre kimdir?

Yedi yıllık bir yöneticilik döneminden sonra serbest çalışarak yurt dışında iş yapan inşaat firmalarına danışmanlık yapan Yüksek İnşaat Mühendisi Erbil Töre kimdir?


Erbil Töre orta, lise tahsilini Saint-Joseph Fransız Lisesi, mühendislik tahsilini de Robert Kolej Mühendis Mektebi’nde yaparak İnşaat Yüksek Mühendisi derecesiyle 1965 yılında mezun oldu. 


Askerlik hizmetinden sonra meslek hayatına Los Angeles’te başladı, California eyaletinde profesyonel mühendis lisansı aldı ve Ralph Parsons mühendislik firmasında altı yıl çalıştıktan sonra İstanbul’da yeni kurulan Toplu Konut Holding firmasına yönetici olarak döndü. 


Yedi yıllık bir yöneticilik döneminden sonra serbest çalışarak yurt dışında iş yapan inşaat firmalarına danışmanlık yaptı. 1980 lerin başından itibaren marina sektörüne girerek yakın zamana kadar Türkiye’deki belli başlı marinalar ile Suriye, Mısır ve Tunus’ta önemli marina projelerinin dizayn, inşaat ve işletmelerini üstlendi. 


2000 yılından itibaren, İstanbul Üniversitesi’nin Amerikan Değerleme Enstitüsü ile müştereken düzenledikleri gayrimenkul değerleme programında öğretim görevi ve SOM Kurumsal Gayrimenkul Değerleme A.Ş.nin kurucu ortağı olarak Genel Müdürlük görevini üstlendi. 


2006 Temmuz ayından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Gayrimenkul Değerleme Sertifika programı ile yüksek lisans programının koordinatörlüğünü yaptı.