Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Erdoğan Altındiş - Mimar

Türkiye’de ev turizminin öncülerinden. Mimar Erdoğan Altındiş, 17 yıl önce Beyoğlu’ndan aldığı bir evi restore edip turistlere kiralayarak işe başlamış. Erdoğan Altındiş aynı zamanda Ev Turizmi Derneği’nin kurucularından.Erdoğan Altındiş - Mimar
Mimar Erdoğan AltındişErdoğan Altındiş kimdir?


Münih’te mimarlık okudu. Münih Fachhochschule Mimarlık Fakültesi’nde beş yıl asistanlık yaptı. Çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştıktan sonra 1994’te kendi mimarlık ofisini kurdu. Daha çok Galata’da, başta konut olmak üzere çeşitli restorasyon projeleriyle ilgilendi. Mimari bakıştan çıkan bir heyecanla, İstanbul’a “Manzara İstanbul” adını taşıyan yepyeni bir konaklama sistemini kazandırdı.Manzara İstanbul projesinin detayları nelerdir?


Manzara İstanbul, Galata çevresinde büyüklüğü 35m²’den 230 m²’ye kadar değişen toplam 50 dairede, Galata’yı kendi mahallesi gibi benimseyen, Kuledibi esnafındanalışverişini yapan, İstanbul’un sokaklarında bir İstanbullu gibi dolaşan yabancı misafirlerini ağırlamaktadır. Daireler, sonra en az 3 gün, en çok 1 aylığına kiralanmaktadır. “Beyoğlu bir otel, Galata Kulesi de girişi” hayaliyle şekillenen bu projede, kulenin tam karşısında yer alan daire resepsiyon olarak düşünüldü ve burası karşılama, buluşma ve kahvaltı mekânı olarak da kullanılmaktadır.


Manzara İstanbul'un kurucusu Erdoğan Altındiş, dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan apart daire kiralama sistemini kültürler arası bir proje olarak başlattı ve geniş vizyonu ile Manzara İstanbul projesini sürekli geliştirmektedir. Almanyalı bir Türk, mimar ve ressam Erdoğan Altındiş sınırların ötesinde düşünüyor ve kültüre ilgi duyanları dünyanın en çekici ve heyecan verici metropollerinden biri olan İstanbul'da bir araya getirmek için özveriyle çalışıyor.Manzara İstanbul projesi nasıl şirketleşti? 


Manzara İstanbul, Beyoğlu-Galata ve civarını kendine mekan edinmiş bir apart daire kiralama şirketi. Mimar Erdoğan Altındiş'in kurduğu şirket, civardaki en manzaralı daireleri tutup restore ediyor ve ardından Avrupalı yazar, çizer, sanatçı ve tasarımcı gibi ilham perisini bekleyen yabancılara haftalık ya da aylık olarak kiralanıyor. Altındiş'in yaptığı iş aslında tam anlamıyla bir sosyal sorumluluk projesi aynı zamanda. Çünkü bu evler sadece kiralanmıyor, bu evlerde çeşitli sosyal etkinlikler de düzenleniyor. Örneğin Avrupalı mimar, şef ya da sanatçı grupları Türk meslektaşlarıyla bu evlerde yemekli toplantılarda bir araya getiriliyor Altındiş tarafından. Evlerde ayrıca yerli ve yabancı sanatçıların tablo ve heykel gibi sanat eserleri de sergileniyor. Evi kiralayan konuk isterse bu eserlerden beğendiğini satın alabiliyor. 14 yıl önce Almanya'dan dönüp Galata'ya yerleşen Altındiş, Almanya'ya gittiği zamanlarda Alman arkadaşlarına veriyormuş evini kalsınlar diye. Bakmış ki talep çok ama herkesi de evine misafir edecek hali yok, bunu bir iş koluna dönüştürmeye karar vermiş. Bugün Manzara İstanbul bünyesinde 45 daire bulunuyor. Restore ettiği metruk binalar yabancı entelektüellerin girip çıktığı yerler haline gelince, çevresindeki esnaf ve komşulara da başka bir boyut kazandırıyor. Bu anlamda Erdoğan Altındiş, kişisel olarak bir kentsel dönüşüm uzmanı gibi de çalışıyor. (Kaynak: Yeni Aktüel Dergisi)Erdoğan Altındiş hangi haberlere konu oldu? 


Ev turizmi trendi yükselemiyor! (Milliyet Gazetesi, 10 Kasım 2013)


Geçen 3 haftada sadece Beyoğlu’nda 48 apart dairenin kapısına mühür vuruldu. Dünyada turizmin yeni trendi olarak yükselen ev turizmiyle ilgilenen işletmeciler mevzuattan muzdarip


(…) 


‘Turistleri İstanbullu yapıyoruz’


Mimar Erdoğan Altındiş, Türkiye’de ev turizminin öncülerinden biri. 17 yıl önce Beyoğlu’ndan aldığı bir evi restore edip turistlere kiralayarak işe başlayan Altındiş, kapanan işletmelerin kendisini endişelendirdiğini söylüyor. Bazı evleri kapatılan Altındiş, İstanbullu gibi yaşayarak tatil geçirmek isteyen turistlerin bu evleri tercih ettiğini belirterek, “İnsanlar bireysel olarak, şehirle bütünleşerek tatillerini geçiriyor. Bu hem çevre esnafı için hem de Türkiye’nin turizm imajı için çok önemli. Biz gelen misafirleri İstanbullu yapıyoruz. Tatil sonrası ülkelerine dönen turistler bizim birer elçimiz oluyor” ifadelerini kullanıyor.En yeni kiralık: İstanbul manzarası (Radikal Gazetesi, 23 Aralık 2006)


Mimar Erdoğan Altındiş, Galata'daki evini aldığında yeni bir sektör yarattığını bilmiyordu. Şimdi İstanbul'daki yabancılardan kiraladığı manzaralı evleri, 'tarz' katıp başka yabancılara kiralıyor!..


Uzun yıllar Almanya'da yaşayan mimar Erdoğan Altındiş, âşık olduğu şehrin hasretine dayanamayarak 10 sene önce her şeyi bırakıp İstanbul'a yerleşir. Kendine Galata'da muhteşem bir Boğaz ve Haliç manzarası olan, teraslı bir çatı katı satın alır, içini zevkine göre döşer. Yurtdışından evine konuk olarak gelen arkadaşları daireyi çok beğenir, manzaranın güzelliği kulaktan kulağa yayılır ve altı sene önce Geo dergisinin Alman baskısında bir ilan çıkar. İlanda Altındiş'in telefonu vardır ve isteyenlere dairesini kiraladığı söylenmektedir. Bu yanlış haber, kiralamayı aklına bile getirmeyen Altındiş'in hayatında bir dönüm noktası olur. Çünkü ilanın ardından telefonları hiç ummadığı bir biçimde sürekli çalmaya başlar. Bu kadar talep olduğunu görünce başka bir yere taşınır ve bu ilk evini mobilyalarıyla beraber İstanbul'u ziyarete gelen turistlere otel gibi kiralamaya başlar. 'Manzara İstanbul' projesinin temelleri de böylece atılır. Şu an Galata civarında kiraladığı dayalı döşeli sekiz tane 'tarz' dairesi olan Erdoğan, Türklerden de talep olduğunu söylüyor ama bir kuralı var: En az üç günlük, en fazla bir aylık kiralamanız gerekiyor. En çok Avrupalı mimar, sanatçı, sinemacı, yazar, tiyatrocu ve gazetecilerin ilgisini çeken bu otel, her ay 30-40 kişiyi dönüşümlü olarak ağırlıyor. Hatta zaman zaman talep fazlalaşınca kendi evini bile kiralayıp arkadaşlarında kalıyor. Bu sadece para meselesi değil onun için. İşin en zevkli yanı yeni insanlar tanımak. Bu amaçla geziler düzenliyor, partiler veriyor ve insanları birbirine kaynaştırma görevini zevkle üstleniyor. 'Manzara İstanbul', tatil ya da iş için yolu İstanbul'a düşüp de otel yerine evde kalmak isteyenler için iyi bir seçenek olabilir. 


Ayasofya dairesinin salonundan İstanbul manzarası. 


Evleri nereden buluyorsunuz? Hepsini satın mı aldınız? 

Sahibi olduğum tek ev benim eski evim. Diğerleri İstanbul'da yaşayan yabancılara ait. Örneğin bir Alman, İstanbul'dan ev aldığında orada sadece yılın belli ayları kalıyor. Geri kalan yedi ay boyunca kimse evle ilgilenmediği için döndüklerinde evi harap halde bulabiliyorlar. Onun yerine evi bana teslim ediyorlar. Olmadıkları aylar boyunca ilgileniyorum, onlar gelmeden evi hazırlıyorum. Karşılığında evi boş olduğu aylarda burada kalmak isteyen yabancılara kiralıyorum. 


Fiyatlar nasıl peki? 

En küçük dairemiz iki kişilik olan, geceliği 55 avro. Onun manzarası yok. En pahalı evin harika manzarası var ve dört kişilik, geceliği 135 avro. 


Sadece daire mi kiralıyorsunuz, başka hizmetleriniz de var mı? 

Temizlik hizmeti veriyoruz, isterlerse onlar için alışveriş yapabiliriz. Ama bu az oluyor, çünkü bizi tercih edenler genelde aşağıdaki bakkala gidip kendi alışverişini yapmak isteyecek türde insanlar. Bazen parti vermek isterlerse onlar için akşam mönüsü hazırlatıyoruz. Eve aşçı getirtiyoruz. Canlı müzik isterlerse klasik müzik yapan soprano arkadaşlar var, onları çağırıyoruz. Geziler düzenliyoruz isteğe göre. Özellikle hamam sefası yapmak isteyen çok oluyor. Yurtdışından proje için çalışmaya gelen öğrenci ve akademisyenlere mimarlık konulu geziler hazırlıyoruz. Topkapı dairesinin keyif çatmalık terası. 


İlginç istekler geliyor mu? Buzdolabında ıstakoz olsun, her yere papatya konsun gibi... 

Bunlar aşırı lüks sevmeyen, rahat ve uyumlu insanlar. Yani havyar istemiyor da, gece yarısı arayıp, 'Biz Boğaz'da gezmek istiyoruz' diyebiliyor. O zaman hemen bir tekne ayarlıyoruz. Ya da 'Bizi Türklerin gittiği sıradan bir çay bahçesine götür' diyorlar, toplanıp gidiyoruz. 


Unutamadığınız istek var mı? 

İsviçre'den gelen bir çift vardı. Erkeğin doğum günüydü, sevgilisi de sürpriz yapmak istiyordu. Sadece kendilerine özel, beraber bir hamam sefası yapmak istediğini söyledi. Biz de akşam vakti bir hamam kiraladık. Mimar Sinan'dan kalma 500 senelik bir hamamda, o koca kubbenin altında mum ışığında sadece ikisi yıkandılar. Bence bu çok güzel bir sürprizdi gerçekten. 


İnsanlar sizi nasıl buluyor? 

Reklam yapmıyorum, başkasından duymuş oluyorlar. Onlara İstanbul'un ruhunu verdiğim için bu kadar memnun kalıyorlar. Ayrıca burası farklı insanları birbirine bağlayan bir ağ gibi. Sadece konaklama değil; terasta uçurtma şenlikleri düzenliyoruz, her pazar kestane günlerimiz var, yılbaşı partileri oluyor. Yani insanları bir araya da getiriyoruz. Erdoğan Altındiş ve Manzara İstanbul iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Serdar-ı Ekrem Sokak No: 14 Galata - Beyoğlu - İstanbul 

TEL : +90 212 252 4660

FAX : +90 212 249 0916

e-Mail: info@manzara-istanbul.com

Web Adresi: www.manzara-istanbul.com