Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Erdoğan Bayraktar

TOKİ Başkanlığı döneminde dikkat çekti, 2011’de AK Parti Trabzon milletvekili ve Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu. Bu bakanlıkta Bakan olarak görev alan 61’inci isim.


Erdoğan Bayraktar

Erdoğan Bayraktar kimdir?


Erdoğan Bayraktar; 1948 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında görev alan 61. Bakandır.  İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı’nda, Metropol Şehirlerde Alternatif Yerleşim Birimleri konusunda Yüksek Lisans yaptı. Bükreş Üniversitesi’nde ise İnşaat Sözleşmeleri konusunda tez hazırlayarak derece aldı.


Kendi kurduğu şirket bünyesinde 21 yıl boyunca müteahhitlik ve yapı işleri yaptı. Özel sektörde 3 bin konut, ofis ve sanayi işyerleri üretimini gerçekleştirdi. Askerliğini yaparken  Eskişehir-Afyon-Kütahya-Balıkesir illerinde askeri lojman inşaatlarında Kontrol Amiri Vekili olarak görev aldı ve bu görev sırasında 6 bin konut inşaatlarını denetledi.


İstanbul Büyükşehir, Eminönü Belediyelerinde 1989-1999 yılları arasında Meclis Üyeliği yaptı daha sonra ise  İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ'ta 4,5 yıl Genel Müdürlük görevini üstlendi. Yabancı Dil ve İnşaat Teknolojileri eğitimini 10 ayda ABD’de aldı. Çeşitli ülkelerde ise konut, işyeri, kooperatifçilik ve gayrimenkul sistemleri hakkında eğitim ve seminerlere katılan Erdoğan Bayraktar, 2000-2001 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropol İmar A.Ş.'de Genel Müdürlük yaptı.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanlığını ise 2002-2011 yılları arasında gerçekleştirdi.


Erdoğan Bayraktar

Erdoğan Bayraktar

Erdoğan Bayraktar’a ödül getiren çalışmaları hangileridir?


- 81 il, 800 ilçe, 1.900 şantiyede toplam 500 bin konut, sosyal donatı yapılarından oluşan toplu konut uygulamaları başlatıldı ve bu uygulamalardan yaklaşık 350 bini tamamlandı.

- İspanya Kraliyet Ailesi tarafından "Alt Gelir Grubuna Yönelik Konut Üretimi"nden dolayı kraliyet nişanı ödülü aldı.

- 3. Barcelona Meeting Point (BMP) ve EIRE (İtalya, Milano Gayrimenkul Organizasyonu) tarafından "Alt Gelir Grubuna Konut Sunumu" ve "Girişimcilik ve Gayrimenkul Geliştirilmesi" konularında ödüller aldı.

- Erdoğan Bayraktar, 2010 yılında Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mütevelli Heyeti oldu. Bunun dışında;  Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.


Erdoğan Bayraktar’ın yazmış olduğu kitaplar hangileridir?


Erdoğan Bayraktar'ın bugüne kadar yazmış olduğu iki kitap vardır. Bunlar: 

- Gecekondu ve Kentsel Yenileme
- Bir İnsanlık Hakkı: Konut.


Erdoğan Bayraktar
Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümü anlatıyor.


Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümü nasıl anlatıyor?


Türkiye’nin 1 numaralı emlak konut sitesi www.emlakkulisi.com'da Erdoğan Bayraktar hakkında yayınlanan bazı haberler şöyle;


02.02.2013 - Fatih Sultan Mehmet mahallesine giden Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm ile ilgili sorun yaşayan mahalle halkına seslendi. Bakan Bayraktar şöyle konuştu: “Siz isterseniz, kahir ekseriyette, buradaki yüzde 99 halk, burada oturan insanlarımız, kardeşlerimiz isterse bu problemi çözebiliriz”

 

01.02.2013 - Kentsel dönüşüm projesi kapsamında birçok il ve ilçede çalışmalar başladı. Buralardan biri de Üsküdar. Üsküdar Belediyesi’nde 1240 metrekarelik alanda 13 bağımsız bölüm içeren 6 katlı riskli binanın yıkım törenine Erdoğan Bayraktar’da katıldı.


30.01.2013 - Kentsel dönüşüm projesi hakkında sosyal medyadan bilgiler vereceği söylenen Erdoğan Bayraktar, Twitter kullanmaya başladı. 3 bin 385 takipçisi olan Bakan Bayraktar’ın kullanıcı adı ise @ErdoganBayraktr.


20 Ocak 2013 - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamında konut sahiplerinin kredi kullanabilmesi için Denizbank ile toplantı yaptı.


16 Ocak 2013 - Türkiye’de yabancıların yatırım yapması amaçlanan Mütekabiliyet Yasası kapsamında taşınmaz istatistikleri Erdoğan Bayraktar açıkladı. Öngörülen taşınmaz satış rakamları şöyle: 139 bin 859 yabancı, Türkiye’de 152 bin 993 adet taşınmaz satın aldı. Yabancılara satılan mülklerin toplam alanı 136 milyon 961 bin 607 metrekareyi geçti. Yabancıların en çok konut aldığı şehir ise Antalya oldu. Antalya’da 624 bin metrekare taşınmaz, toplamda 3 bin 268 konut vs. satıldı. İkinci sırada 2 bin 5 konutla İstanbul yer aldı.


Erdoğan Bayraktar ne zaman anjiyo oldu? 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 28 Mart 2012 tarihinde Akay Hastanesi'nde anjiyo oldu. Bakan Bayraktar'ın ertesi gün 29 Mart 2012 tarihinde taburcu olacağı açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle: 

"Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın sağlık durumu ile ilgili açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar, check-up yaptırmak için Akay Hastanesi'ne gitmiştir. 

Prof. Dr. Erdoğan İlkay tarafından anjiyo yapılmıştır. Sağlık durumu iyidir. Yarın taburcu edilecektir."


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016