Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Eren Yorulmazer

Ev ve apartman projesi tasarlamaktan kendi markasını oluşturabilen başarılı bir mimardır. Eren Yorulmazer, Jumeirah'ın açtığı otel tasarımını gerçekleştirmiştir.


Eren Yorulmazer


Eren Yorulmazer kimdir?


İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldu. Yorulmazer,  Mustafa Toner ve Reşit Sole'nin yanında staj görerek iş hayatına atıldı. 5 sene boyunca staj yapmayı tercih etti. İlk projesi, Naciye Sultan'da bir ev olan Yorulmazer, Bursa’da çok sayıda ev ve apartman projesi yaptı.


Eren Yorulmazer nerelerde çalışmalar yaptı?


Mimar Eren Yorulmazer, “3 sene Paris, Londra, Venedik ve en kuvvetlisi İstanbul. Bizans, Osmanlı tarzını Fransız, Venedik ile miksledim, dünü bu güne getirdim. Bugünü de yarına taşımaya çalışıyorum. Mesela kadife, ipek dünden gelir. Bugün tasarımcılara yön veren kumaşlara yenilikler yapıyorum. Diğer yandan, bir vazo bir binaya, bir sutun bir eve ilham kaynağı oluyor” dedi.


Eren Yorulmazer’in projeleri hangileridir?


Bakü Jumeirah Hotel, Elite Residence, Ritz Penthouse, Ritz Penthouse Ofis, Shine Otel, Zorlu Residence, Bursa, Taksim Hill Hotel, Taksimoda, Kaşıbeyaz Bosphorus, Sarıhan Gusto, Pelikan Hill, Grand Yazıcı Otel, Çarmıklı Residence, Ete Residence, Ritz 20th Floor, Lotus Residence, Maya Residence, Sheraton Hotel, Evora, Tuzla, Astoria, Tarım Residence Trio, 147, Ortaköy Residence, Platin Residence, 


Eren Yorulmazer meslek hayatına nasıl başladı?


Mimar Eren Yorulmazer, meslek hayatına başlama serüvenini şu şekilde anlattı:

Meslek hayatıma okulla beraber, aynı anda başladım. Okulda öğrenciyken staj yapmamız söylendi. Ben de okul hayatımı çok prensipli ve düzgün devam ettirdiğim için, çok hevesli olduğum için bu mesleğe her şeyi tam yapmak istiyordum. Okulda, Ersin Emiroğlu hocamız vardı. Ona fikrini sordum. ‘Etrafa gez bir bak' dedi. ‘Kimlerin çizgisi senin hoşuna gidiyor, bana gel söyle ‘ dedi. Biz de o ara bina projeleri yapıyoruz. Ama mekan içlerini de döşeyerek yapıyoruz. Birinci sınıfta oda bazında başlıyoruz. İlk önce kendi odamızı yapıyoruz. Sonra banyolar, mutfaklar… En sonunda da bir müstakil ev projesi yapıyoruz. Sonra otel odasına geçiliyor. Sonra ticari mekanlara geçiliyor. Bu şekilde mekan mekan ilerleniyor. Mesleki her şeyi takip etmeye çok meraklıyımdır. Baktım birkaç tane mağazanın mekan tasarımı benim dikkatimi çekti. Basın yayını da çok takip ediyorum. Reşit Soley'in tasarladığı birkaç mekanı çok beğendim. İTÜ Mimarlık kökenli oluşu da benim ilgimi çekti.


Ersin Hoca'ya danıştım. Ersin Hoca ‘Reşit Bey de benim öğrencim ve ben de senden bunu bekliyordum' dedi. Ben Reşit Bey'e mektup yazdım. Daha birinci sınıf öğrencisiydim. Reşit Bey'den ‘Gelin görüşelim' diye cevap geldi. Mayıs ayında görüşmeye gittim. ‘Okul bitiminde gel' dedi. Okul bitti. Gittim. Koray İnşaat, Yapı Kredi binalarını yapıyordu. Reşit Bey'le kontrat yapmışlar. Beni oradaki şantiye şeflerinin yanına stajyer olarak koydular. Sabah 9'dan akşam 6'ya kadar ayakta çalışıyoruz. Korkunç yoğun bir iş süreci yaşadım. Bana o yaz çok faydalı oldu. Çok şey öğrendim. Bir inşaatta duvar nasıl yapılır, proje nasıl realize olur, uygulama projesi nedir? Bütün bunları öğrendim o yaz. Ekim ayı geldi, okul açılacak. Gittim Reşit Bey'e teşekkür etmeye… Reşit Bey ‘Şantiyedekiler senden çok memnunlar, ben de memnunum. Okuldan kalan zamanlarda şantiyeye gel hem bağlantın kopmasın hem de pratiğin artar' dedi. Okulumuz pazartesi ve perşembeleri yarım gündü. Cumartesi ve pazarları da giderek ben 3 sene daha bu işe devam ettim. Okulu bu şekilde bitirdim. Aynı zamanda çalışma hayatına da girmiş oldum.


Baktım ki okul size teknik bilgileri veriyor ama okuldan sonra uzun bir hazırlık dönemi gerekiyor. Benim çok sabrım yoktu. Ben bir an evvel kendi işime başlamak istiyordum. Bunun üzerine okulla birlikte çok zahmetli olacak ama ben bu işe gidip geleyim, okuldan sonraki 3-4 seneyi kazanırım diye düşündüm.


Eren Yorulmazer hangi ödülleri aldı?


-Andrew Martin ödülü

-“Architectuarl Digest" adlı Amerikan dergisi, Milano, Paris, Syndey, LA, dergisinde ilk 100'e girdi.


Eren Yorulmazer ile ilgili çıkan bazı haber başlıkları:


Mimar Eren Yorulmazer, Jumeirah Oteli'ne dünyanın en uzun avizesini yaptı / Emlakkulisi.com

Lüks otel zinciri Jumeirah'ın açtığı oteli, perdesinden sandalyesine kadar her şeyiyle dekore eden Yorulmazer, bir de avize tasarlamış ki, dünyada eşi benzeri yok. Avize otelin ortasında 18 kat boyunca yükseldi.


Eren Yorulmazer’in iletişim bilgileri nedir?


Adres: Asker Ocağı Cad. No:15 Süzer Plaza Kat:30 Şişli / İstanbul

Telefon: 0 212 249 52 13 – 0 212 249 52 14

Fax: 0 212 249 52 15 Ofis GSM: 0 533 772 08 10

E-Posta: erenyorulmazer@erenyorulmazer.com

Web:  www.erenyorulmazer.com