Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Erhan Talu kimdir?

Kırşehir Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu kimdir? Erhan Talu, bugüne kadar hangi işlere imza attı?


1956 yılında Kaman’da doğan Erhan TALU; ilköğretim ve lise tahsilini Kaman’da tamamladıktan sonra, Ankara Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesini 1981 yılında bitirerek ilçesine eczacı olarak döndü.


Açtığı eczane ile Kaman halkına hizmet etmeye başlayan TALU, daha sonra baba mesleği inşaatçılığı geliştirerek aile şirketini kurup inşaat sektörüne girdi, kardeşleri ile birlikte Kaman’da birçok alanda ilkleri gerçekleştirdi. “Kamanda kazandığımı Kamanda yatırıma dönüştüreceğim” sloganıyla başlayan serüven, şirket bünyesine sektörel zenginlikler katarak devam etti. Yarattığı istihdamla yüzlerce Kamanlının iş ve meslek sahibi olmasına imkân sağladı.


Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında birçok projeyi hayata geçirerek, ilçe ekonomisine, ciddi katkılar sağladı, Kırşehir ili genelinde üst üste vergi rekortmeni olmanın haklı gururunu yaşadı, ticari faaliyetlerinin yanında, hayır kurumlarına ve eğitime yaptığı destekle tanınan TALU 2007 yılında siyasete atılarak Milliyetçi hareket Partisinden 2.sıra Milletvekili adayı oldu, daha sonra 2009 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde MHP den Belediye Başkanı seçilerek Belediye Başkanlığı sürecini başlattı.


İşadamlığında edindiği tecrübe ile ilçenin temel sorunlarının çözümü noktasında geliştirdiği projelerle kısa sürede halkın güvenini kazandı. Günü kurtarmak yerine geleceğe yönelik yatırımlar yapıp, çağdaş ve modern Belediyeciliğin temelini attı. Yıllardır çözülemeyen, imar planı, kentsel yenileme, kentsel dönüşüm ve atıksu arıtma tesisi projelerini başlatarak bitirdi. Kurulan Kilit Parke ve Beton Elemanlar Fabrikası ile gelir getirici yatırımların yanı sıra atıl vaziyette bırakılan akaryakıt istasyonunu aktif hale getirerek Kaman ekonomisine kazandırdı. Başarılı bir 5 yılın ardından 2014 yılında yapılan Mahalli İdareler Seçimlerini kazanarak asırlık belediye geçmişi olan İlçemizde üst üste 2.kez seçim kazanan ilk Belediye Başkanı unvanını almıştır. Belediyecilik vizyonu ve temsil ettiği siyasi hareketin mahalli idarecilik misyonuna uygun şekilde çalışmalarına devam eden TALU, Yenilenebilir Enerji Alanına yatırım yapıp sonuç alan ilk Belediye Başkanı oldu. Şuanda başkanlık yaptığı belediyeyi 800 KW kurulu güçle kendi ihtiyacı olan enerjinin % 65 karşılayan bir kamu kurumu haline getirdi.


İlçe merkezinde projelendirip yapımına başladığı modern Belediye Hizmet Binası ve İş Merkeziyle “Gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir, temel sorunları çözülmüş bir Kaman bırakma” yolunda hizmetlerine devam etmektedir. Öğretmen Yurdagül Hanım ile evli olan Talu 3 çocuk babasıdır.