Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Erka Grup, Kağıthane'de 1400 konutluk dönüşüm projesine başladı!

Erka Grup, Kağıthane'de 1400 konutluk kentsel dönüşüm projesine başladı. Yüzde 60'ı yeşil alan ayrılan projede 2 oda 1 salon şeklindeki dairelere ağırlık verilecek..


Rusya'da taahhüt işi yaparken 2012 yılında çıkan Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Türkiye'ye dönme kararı alan Erka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Erol Karagöz, Kağıthane'de 1400 konutluk kentsel dönüşüm projesine başladı. 


Türkiye 'de mimarlık okuduktan sonra Rusya'ya gittiğini, bir süre başka projelerde çalıştıktan sonrada 1999 yılında Rusya'da Almiş adıyla taahhüt işi yapan kendi şirketini kurduğunu anlatan Karagöz, "Rusya'da yaşarken Türkiye'ye gidip geldiğim zamanlarda havalimanı yolu boyunca gördüğüm çarpık yapılaşmayı hep hayalimde düzeltirdim. 17 yıl Rusya'da kaldıktan sonra 2013 yılında Türkiye'de kentsel dönüşümün alt yapısı hazırlanınca döndüm" diye konuştu. Karagöz, zor olmasına karşın kentsel dönüşümü seçtiklerini aktararak, ailesinin 40 yıldır oturduğu Kağıthane'den işe başladıklarını söyledi. Burada ilk etapta yatırım değeri 50-60 milyon arasında değişen 180 konutluk Erka Konsept ve Erka Panorama projeleri ile dönüşüme start verdiklerini belirten Karagöz, bölgede 9 ayrı projede toplam 1400 konutluk kentsel dönüşüm projeleri yapacaklarını söyledi. Karagöz, 9 ayrı projedeki yatırım değerinin ise 550 milyon lira olduğunu açıkladı. 

Ağırlık 2 + 1 dairelerde 

Projelerde ağırlıkla 75 metrekare ile 95 metrekarelik 2 + 1 dairelere yer verdiklerini anlatan Karagöz, "Projede azda olsa 3 + 1 dairelere yer verdik. Onların satışı tamamlandı. Konsept'te 2 1 daireler 500 bin TL'den başlayan fiyatlarla satılırken, metrekare satış fiyatları 6 bin 500 TL olan konutlarımızdan 3 ayda 17 adet konut sattık" dedi. Bu satış adetinden memnun olduklarını anlatan Erol Karagöz, "Her ne kadar durgunluk olsa da, insanların standardı yükseldi. Alıştıkları bölgede bu standardı sağlayan tanıdığı bildiği projeler çıkınca da alım yapıyorlar" dedi. 

Erken teslimi hedefliyor 

Arsasının yüzde 60'ı yeşil alan ayrılan projede her daireye bir kapalı otopark ayırdıklarını aktaran Karagöz, projenin Büyükdere Caddesi ve metroya 10 dakika yürüme mesafesinde olduğunu söyledi. Karagöz, sözleşmede Haziran 2018 yazdıklarını ancak hedeflerinin 180 konutu 2017 sonunda teslim etmek olduğunu belirtti. 50 bin kişinin yaşadığı mahallede ilk defa kendileri tarafından markalı bir konut projesinin yapıldığını aktaran Karagöz, bunun da satışlarına yansıdığını ifade etti. 7 projenin temellerini ise 3 yıl içinde atmayı planladıklarını kaydeden Karagöz, "1 yıl sonunda 400 adet konutun inşaatı başlamış olacak" dedi. 

Dolar kuru bekleniyor 

Dolar kurundaki yükselişten dolayı insanların alımlarını ertelediklerini belirten Erol Karagöz, "İnsanların elinde yastık altında para var. Sadece şu anda taleplerini ertelemiş dürümdalar. Fakat bu bir ihtiyaçsa en uygun koşullarda tekrar almak isteyeceklerdir" diye konuştu. Fiyatları 500 bin- 550 bin TL arasında olan konutların bu ortamda dahi satıldığını söyleyen Erol Karagöz, ancak fiyatı 600 bin TL ve üzerine çıkan konutlarda satış sıkıntıları olduğunu belirtti. Firma olarak Türkiye şartlarında çok iyi konumda olduklarını söyleyen Karagöz, bu başarıda özkaynaklarının etkili olduğunu anlattı. "Halihazırda devam eden iki projemizin kaba inşaatında ilerledik. Otopark katlarını tamamlayıp üst katlara çıktık" diyen Erol Karagöz, "Firma olarak ülkemizin geleceğine güveniyoruz. Ekonomik darboğazları birçok ülkenin geçmişinde olan dramlar. Bizde kardan fedakarlık yaparak, projelerimizi ertelemeden temkinli bir şekilde büyümeyi sürdüreceğiz" dedi. 


Rusya'da 17 yıl boyunca taahhüt işi yapan Erol Karagöz, kentsel dönüşüm yasası çıkınca Türkiye'ye dönüp aile şirketi Erka Grup'un başına geçti. Karagöz, dönüşüme büyüdüğü bölge olan Kağıthane'den başladı. 

Kağıthaneli olmalarının dönüşüme bu bölgeden başlamalarını sağladığını aktaran Erol Karagöz, hedeflerinin Türkiye genelinde iş yapan birfirma olmakolduğunu söyledi. Bu amaçla Kadıköy'de dönüşüme başladıklarını açıklayan Karagöz, "Kadıköy Suadiye projemizde martta yıkımlara başlayacağız. 36 dairenin olduğu bu kentsel dönüşüm projesini yıl sonuna kadar büyük bir bölümünü tamamlamış olacağız. Üsküdar'da tepede Salıcak'a yakın bir noktada olan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfının olduğu bölgede bir kentsel dönüşüm projesi yapacaklarını anlatan Karagöz "Burada4-5 katlı binalarve yerel mimarinin hakim olacağı geniş daireli proje yapacağız. Projedeki tüm prosedürlerin tamamlanması halinde bu yıl sonunda başlamayı hedefliyoruz" dedi.


Dünya