Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Erkan Yaşacan - İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü’dür. Erkan Yaşacan, İzmir’de kentsel dönüşüm için vatandaşlarla toplantılar yapıyor, binaları kontrol ediyor, riskli yapıları affetmiyor.Erkan Yaşacan - İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü Erkan YaşacanErkan Yaşacan, İzmir’deki kentsel dönüşümü nasıl anlatıyor?


Kentsel dönüşümün İzmir'deki patronu Yaşacan, "Bazı belediyeler, 'biz sizin yasanızı takmayız' diyorlar. Vatandaşlar yasal haklarını kullanmak için savaşsın. İzmir kentsel dönüşümde ikinci sırada" diye konuştu

Yeni Asır Gazetesi’nin 21 Ekim 2013 tarihli haberine göre; Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü Vekili Erkan Yaşacan, geçen yıl yürürlüğe giren kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini belirterek, İzmir'in kentsel dönüşümde İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi. Yaşacan, "Vatandaşlarımızın bilgilendirmeye paralel olarak ilgilerinin ve girişimlerinin arttığını görüyoruz. Bugün itibariyle 300 bina ve bin 300 dairenin riskli yapı tespiti yapıldı. Yıkım süreci başlatıldı. Bunların yerine 2 bin 400 daire yapılacak. 21 yetkili belediyeden tek bir riskli yapı tespiti bize gelmedi. Bazı belediyeler, 'biz sizin yasanızı dinlemeyiz, otopark ücreti alırız' diye vatandaşların üzerlerine gidiyorlar. Bu parayı yatırmazsan sana ruhsat vermem diyor. Bu İzmir'e büyük bir ayıptır. Böyle engelleme yapan idareciler hakkında vatandaşlar Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunsunlar. Yasal süreci uygulayan çok sayıda belediyeler var ama bunu uyulamamakta ayak direten belediyeler de var. Biz zamanla bunları ikna edeceğiz diyoruz. Yasanın hükümleri açık. Buna direnmenin sonu yok" dedi. 


Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü Vekili Erkan Yaşacan, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kentsel 

dönüşüm yasasının Aralık 2012'de yürürlüğe girdiğini hatırlatan Yaşacan, Bursa, İstanbul ve İzmir'de, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl müdürlükleri kurulduğunu söyledi. Yaşacan, "Bu müdürlükler sadece bu üç ilde kuruldu. Diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl müdürlükleri içinde şube müdürlüğü şeklinde faaliyet gösteriliyor. Bu üç ilimize ayrı bir önem veriliyor. Bu şehirlerde riskli yapıların sayısı çok fazla" dedi.Erkan Yaşacan, İzmir’de kaç riskli bina ve konut tespit etti?


Vatandaşların yasa hakkında bilgilerinin arttıkça kentsel dönüşüme sıcak baktığını anlatan Yaşacan, "6306 kanun çıktıktan sonra şehrimizde yasaya ilişkin olarak vatandaşlarımızın ve yerel idarelerin tedirginlikleri vardı. Bu tedirginlikler bugün itibariyle artık kalmadı. Riski yapı tespitlerine ilişkin rakamlar çok sevindirici. Bugün itibariyle 300 bina ve bin 300 dairenin riskli yapı tespiti yapıldı. Yıkım süreci başlatıldı. Bunların yerine 2 bin 400 dairelik binalar yapılacak. Biz yerel idarelerin bu süreç içerisinde olması gerektiğine inanıyoruz. Yerel idareler riskli yapı tespitinde aktif olursa bu rakam bugün 300 değil 3 bin olur. 21 ilçe belediyesinin riskli yapı tespiti yaptırma yetkisi var. Ekipmanları yoksa Bakanlık hibe şeklinde kaynak aktarıyor. 21 yetkili belediyeden tek bir riskli yapı tespiti gelmedi. Belediyelerin hepsini aynı kefeye koymamak gerekiyor. 6306 sayılı kanun kapsamında Narlıdere, Karşıyaka belediyeleri çalışma yürütüyor. Buca ve Karabağlar Belediyeleri, yeni çıkan kanun kapsamında sizinle çalışmak istiyoruz diyerek tekliflerini ilettiler. 81 il göz önüne alındığında riskli yapı tespitinde İstanbul'dan sonra ikinci sıradayız. Yıkımlarda da ikinciyiz. İzmir'de 50 bina, 268 daire yıkıldı. Yıl sonuna kadar bu rakamları çarpı 2 yapmaya çalışıyoruz" dedi.


Erkan Yaşacan, bazı belediyelerden nasıl şikayetçi oldu?


Yaşacan, belediyelerden vatandaşı doğru bilgilendirmesini isteyerek, şunları söyledi:


"Doğru bilgilendirmeyi bırakın bazı belediyelerimiz bu yasa kapsamında getirilen muafiyetleri 'biz takmayız' diyorlar. Otopark ücreti alınmaması lazım. Bazı belediyeler, 'biz sizin yasanızı dinlemeyiz, otopark ücreti alırız' diye vatandaşların üzerlerine gidiyorlar. Oldukça yüksek bedeller söz konusu. Bu yasa kapsamında otopark, ruhsat harcını vatandaşın yatırmasına gerek yok. 'Bu paraya yatırmazsan sana ruhsat vermem diyor' Bu İzmir'e büyük bir ayıptır. Böyle engelleme yapan idareciler hakkında vatandaşlar Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunsunlar. Yasanın avantajlarından yararlanmak için sonuna kadar savaşsınlar. Bizim de bazı yaptırımlarımız var. Disiplin amiri hükümleri kapsamında ilgili birimlerin disiplin amirlerine şikayette bulunma hakkımız var. Bu konuya biz girmek istemiyoruz. Kötü olmak istemiyoruz. Yasal süreci uygulayan çok sayıda belediye var ama bunu uyulamamakta ayak direten belediyeler de var. Biz zamanla bunları ikna edeceğiz diyoruz. Yasanın hükümleri açık. Buna direnmenin sonu yok" Erkan Yaşacan, vatandaşla nasıl iletişim kuruyor? 


Yurt Gazetesi’nin 21 Ağustos 2013 tarihli haberine göre; İzmir Karşıyaka'da "yatık binalar" olarak bilinen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "yıkım kararı" çıkartılan 126 daireli 10 binanın sakinlerinin "yüreklerine su serpecek" açıklamalar Belediye Başkanı Cevat Durak'tan geldi. EAlt Yapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü rkan Yaşacan ile birlikte apartman yöneticileriyle bir toplantı düzenleyen Başkan Durak, "Belediye olarak hakem görevi üstleneceğiz. Vatandaşlarımızı üzmeden, yanında olarak çözüm üretmeye çalıştık. Kimsenin hak kaybı olmayacak" dedi.


Durak, "Binaların, temellerinde kırılmalar olmuş. 10 binadaki sıkıntıyı, yaptırdığımız zemin etütleri de doğruluyor. Alınacak sonuca göre, binalar ya sizin tarafınızdan 2 ay içinde ya da belediye tarafından 3 ay içinde yıkılacak. Bakanlık bu süreçte, sizlere 650 lira kira yardımı yapacak. Binaların altındaki işyerleri içinse, bölgenin hemen yanı başındaki balık satış yerinin orada, prefabrik mekanlar hazırlayacağız. Çalışmalar konusunda, Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü ile belli bir aşamaya geldik. Artık, sizin de adım atmanız gerekiyor" diye konuştu. Erkan Yaşacan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün iletişim ve ulaşım bilgileri nelerdir?


Adres: Anadolu Caddesi No: 41/5 Bayraklı / İzmir 

Santral: 0232 341 68 00 

E-Posta: izmirkentseldonusum@csb.gov.tr 

Web Adresi: www.csb.gov.tr/iller/izmirakdm