Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Erman Ilıcak

Rusya’da yaptığı projelerle bilinen Rönesans Holding’in kurucusu ve patronudur. Erman Ilıcak, Forbes’in En Zengin 100 Türk 2013 sıralamasında 2,5 milyar dolarlık servetiyle 10’uncu sırada yeraldı. 2012’de ise 2 milyar dolar ile yine aynı sıradaydı.Erman Ilıcak
Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak
Erman Ilıcak kimdir? 1967 yılında Malatya’nın ilçesi Darende’nin Hacıdevriş Mahallesi’nde doğdu. Avukat Bekir Ilıcak’ın oğludur. 1969 yılında Ankara’ya yerleşmişlerdir. İlköğretim ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun olmuştur. Amerika’da işletme masteri yapmıştır. İngilizce ve Rusça bilmektedir. Ayrıca TÜSİAD’a da üyedir.Erman Ilıcak iş hayatına hangi firmada başladı?Çalışmaya 24 yaşında, Enka’da, şirketin Rusya operasyonlarında genç bir mühendis olarak başlıyor. Zor koşullarda gece gündüz çalışıyor. Sonra bu hayatı biçimlendirip servete giden yolu açıyor kendisine… 1993’te çalışanlarından biri kendisi, birisi muhasebeci, birisi tercüman olmak üzere St. Petersburg’da evleri boyamak için kurduğu, 5 kişinin çalıştığı şirketi bugün Rusya’nın en büyük ikinci yabancı müteahhitlik şirketi haline geldi. Kendisi de 45 yaşında, 18 yıllık iş hayatında yapıp ettiklerinden kazandığı 2 milyar dolarlık kişisel servetiyle Türkiye’nin en zengin 20 işadamı arasına girdi. Erman Ilıcak, iş hayatını nasıl anlatıyor?Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, 21 Mayıs 2012 tarihli Milliyet Gazetesi’nde Songül Hatırasu imzalı röportajda şunları anlatıyordu; 


“Rusya’ya attığı ‘üçlük’ 2 milyar dolarlık servete dönüştü


Rusya'da yaptığı müteahhitlik işleriyle adını duyuran ve bugün 2 milyar dolarlık kişisel servetin sahibi olan Rönesans İnşaat'ın patronu Erman Ilıcak hayatını basketbol felsefesi üzerine kurmuş: Yıldız olmak yetmez, takımla paslaş. Sonuna kadar mücadele et...


Kimi insanlar bir ömre birkaç hayat sığdırıyor. Rönesans Holding'in patronu Dr. Erman Ilıcak onlardan birisi... ODTÜ mezunu… Çalışmaya 24 yaşında, Enka'da, şirketin Rusya operasyonlarında genç bir mühendis olarak başlıyor. Zor koşullarda gece gündüz çalışıyor.


Sonra bu hayatı biçimlendirip servete giden yolu açıyor kendisine… 1993'te çalışanlarından biri kendisi, birisi muhasebeci, birisi tercüman olmak üzere St. Petersburg'da evleri boyamak için kurduğu, 5 kişinin çalıştığı şirketi bugün Rusya'nın en büyük ikinci yabancı müteahhitlik şirketi haline geldi. Kendisi de 45 yaşında, 18 yıllık iş hayatında yapıp ettiklerinden kazandığı 2 milyar dolarlık kişisel servetiyle Türkiye'nin en zengin 20 işadamı arasına girdi.


Ankara'da kral gibi


Sıfırdan gelip zirveye tırmanan Hüsnü Özyeğin, Hamdi Akın gibi kendini yaratanlardan. Ama onlar kadar tanınmıyor; kısmen çok göz önünde olmaktan hoşlanmamasından kısmen de işlerinin yurtdışında olmasından. Bilmiyorum belki şirketinin merkezinin Ankara'da olması ve Ankara'da yaşamakla da ilgidir kamuoyunda çok tanınmaması.


Kepçe mühendisten kıymetliydi


Çünkü Erman Ilıcak Ankara'da kral gibi, İstanbul ise pek tanımıyor kendisini. Malum, İstanbul'dakiler için dünya çoğu zaman İstanbul'un, kimi zaman da güneşin etrafında döner ya! Ekşisözlük'te Erman Ilıcak hakkında yazılanların hemen tamamında mütevazı ve mesafeli olduğuna vurgu yapılıyor. Gerçekten tipik bir Ankaralı işadamı profili çizen Erman Ilıcak sorularımı yanıtladı...


* Yöneticilerinize maaş vermiyor, küçük ortak yapıyormuşsunuz...


18 yıl önce işe başladığımda sektörde kepçenin kendisi bir mühendisten daha kıymetliydi neredeyse. Bütün müteahhitlik sektörü işte önceliği ilişkilere, sonra makine parkına en son kadroya verirdi. Biz unutulmuş, pek önem verilmeyen çalışanları koyduk birinci sıraya. Yönetici ortak modeli dediğimiz sistemi geliştirdik.

22 yönetici arkadaşımız şirketin karından pay alma esasıyla çalışıyorlar. Para yüzünden hiçbir arkadaşımı kaybetmedim iş hayatında, insanlar aldıkları gelirden memnun bir şekilde çalışır bizde. İnşaat sektöründe bizden sonra insanların yöneticilere, genç mühendislere bakışı değişti. Bu inşaat sektöründe insan kaynakları anlamında bir devrim oldu.


Hüsnü Bey (Özyeğin) kendisine yüzde 1 hisse verilmeyince ayrılıp bankasını kurmuş ya. Öyle şeyler olmasın diye ben de başından beri bu modelle çalıştım!


* Sektörünüzde bir değişimden söz ediyorsunuz...


Eskiden bir müteahhit resmi vardı. Eşi ‘papatya' olan, kendisi gece yemeklerde, gündüz davetlerde gezen, ilk avansıyla mutlaka Mercedes alan, sevgilisine kürk alan bir müteahhit modeli vardı. O model değişti. Bugünkü müteahhitlerin hepsi yöneticilerinden daha çok çalışan, gece gündüz elinde çanta iş kovalayan insanlar.


* Şirketinizi rakamlarla anlatır mısınız?


Geçen yıl müteahhitlik ciromuz 2 milyar dolar, gayrimenkul ve enerji gelirimiz de 180 milyon dolar oldu. Avusturya, Türkiye, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya gibi gelişmekte olan ülkelerde iş yapıyoruz. Hepsi birbirine çok benzeyen, petrol, gaz çıkartan ve gelirinin büyük çoğunluğunu altyapı yatırımlarına harcayan ülkeler. Türkiye'nin ikinci en büyük müteahhitlik, Rusya'nın ikinci en büyük yabancı inşaat müteahhitlik şirketiyiz. Dünyanın en büyük 250 inşaat şirketi arasında ise 61'inciyiz.


* Kaç çalışanınız var?


Vietnam, Nepal'den gelen işçilerimiz var. 16 bin çalışanımız var, bunların 4 bin 500'ü Türk, 2 bini beyaz yakalı. 3 milyar dolarlık taahhüt işimiz var yurtdışında. Bunları 1.5 yıl içinde teslim edeceğiz. Rusya en büyük pazarımız, Libya, Irak, Katar, Türkmenistan hızla büyüyeceğimiz pazarlar...

18 yılda 2 milyar $'lık servetin formülü


* 18 yılda 2 milyar dolarlık servet yapmışsınız. Forbes'ın “En zengin 100 Türk” listesinde geçen yıl 11'inci sıradaydınız. Sizi bu sonuca ulaştıran formül nedir?


Her zaman 7 - 8 farklı işverenle çalışırım. Bir-iki işverene bağımlı çalışmak her zaman risktir. Rusya'yı ele alın, sadece Gazprom'a bağlı çalışırsanız yarın orada yönetim değişirse işinizi koruyamayabilirsiniz. Bir de karşı tarafın da en az benim kadar kazanmasını isterim. Bu sayede yıllardır süren iş ilişkilerim oluştu ve bugün hala işlerimin yüzde 70'i eski müşterilerimden gelir. Basketboldan öğrendiğim bir şey var: Son saniyeye kadar mücadele etmek, takımla hep paslaşmak zorundasın. Tek başına istediğin kadar yıldız ol, hiçbir şey yapamıyorsun. Basketin ilkelerini işte hep kullandım.


TÜSİAD ülkeyi düşünüyor Anadolu'ya kapılarını açmalı


* TÜSİAD yönetiminde yer almak size yeni pencereler açtı mı?


TÜSİAD'la birlikte bakışım çok değişti. Ümit Boyner bugüne kadar tanıdığım en demokratik lider. TÜSİAD'da çok farklı insanlarla tanışma imkanım oldu. Mehmet Ali Aydınlar, gerçek bir lider olan Tuncay Özilhan örneğin. TÜSİAD bu anlamda çok önemli bir platform. Ankara'dan bakınca hep İstanbul Dukalığı dediğimiz, büyük sermaye dediğimiz o işadamlarının ne kadar insan olduklarını, ne kadar milliyetçi olduklarını gördüm.


* Çıkar grubu olarak mı görüyordunuz önceden...


Her ODTÜ'lü biraz böyle görür. O yıllarda güvensizlikle bakardık. Tanıyınca görüyorsunuz ki bir milliyetçilik, bambaşka bir gerçekçilik, Türkiye'nin geleceğine önderlik misyonu var. Türkiye için çalışıyorlar. Bir çıkar örgütü olmadığını, üç beş şirketin hesabında olmadıklarını görüyorsunuz. TÜSİAD bence bu anlamda her Türk işadamının içinde yer alması gereken ciddi bir platform. TÜSİAD'ın bugün 600'lerde olan üye sayısını çok daha yukarılara taşımalıyız. 2 bin olmalı mesela. Çünkü Anadolu'dan gelen işadamlarını ne kadar çok bu çatı altına alırsak etki alanı da o kadar büyür.


Aydınlar'la Acıbadem'i Rusya'ya taşıyacak


* Projeleriniz içinde en beğendiğiniz hangisi?


En güzel çocuk daha henüz doğmadı diye bir şiir vardır ya hani, ben de henüz başlamadığım proje diyeyim. İzmir Optimum'u çok beğenirim, burada AVM anlamında hayal ettiğim birçok şeyi yapabildim. Önümüzdeki dönemde Türkiye'de de altyapı projelerine odaklanmak istiyoruz.


* Var mı arazisi alınan proje?


Mehmet Ali Aydınlar'la (Acıbadem'in sahibi) Rusya'da da işbirliği arayışındayız. Geçen ay üç gün Rusya'yı gezdik. Sağlık sektöründe neler yapılabilir diye baktık.


* Neler yapılabilirsiniz ortak Rusya'da?


Bizim hastaneler yapıp onların da o hastanelerin işletmecisi olabileceği bir model üzerinde beyin fırtınası yaptık. Özel sağlık hizmetlerinde Acıbadem grubu çok ileride. Bunları Rusya'ya, Irak'a, Libya'ya nasıl aktarabiliriz buna bakıyoruz. Mehmet Ali Bey'le bunu yapabilmekten gurur duyarım. Vizyonu çok ileride. Ataşehir'de birlikte bir arsa satın aldık, ofis binaları yapıyoruz. Toplam 150 milyon dolar civarında yatırım tutarı olan bir proje.

En büyük lüksü yarım saat Bentley sürmek


* Hayatınızdaki en büyük lüks nedir?


Kendi arabamı kendim kullanırken yarım saat boyunca arabada müzik dinlemek, bir saat kendi başıma kalıp da bir şey yapabiliyorsam bu benim için bir lükstür... Okul hayatımda hep basketbol oynadım. Sitede arkadaşlarla basket oynamaya vakit bulduğum zamanlarda hayatımın en lüks, en pahalı anları.


* Arabanız ne marka?


Bentley.


KONUT FİYATLARI DÜŞECEK


Konut sektöründe bir durgunluktan bahsediliyor. Fiyatlar düşer mi?


Konutta ciddi bir stok oluştu. Bu stokların eritilmesi lazım. Bu nedenle fiyatlar mutlaka düşer. Stoku eritmek için indirim yapmak, vadeyi uzatmak zorundasınız. Bu nedenle önümüzdeki mart, nisana kadar ev almak isteyenler için iyi fırsatlar çıkabilir.Erman Ilıcak hangi konularda haber oldu?Erman Ilıcak bir daha devlet ihalesine girmeyecek! (Habertürk Gazetesi, Mayıs 2010)


Seaport projesinin kendisini çok yorduğunu belirten Erman Ilıcak, bir daha devlet ihalelerine girmeyeceğini açıkladı

Seaport projesinin imar durumuyla ilgili süren mahkeme sürecinin kendisini gereksiz yere çok yorduğunu dile getiren Erman Ilıcak, "Seaport'a çok inanmıştım. 5 yıldır süreçte gereksiz yere çok ciddi yorulduk. Sadece kendi arsalarımı kullanacağım. Bir daha devlet ihalesine girmem" diyor. Yine de proje için Galataport gibi bir son beklemiyor.

Forbes'un listesine göre Türkiye'nin en zengin 7'nci adamı Erman Ilıcak'ın 1993 yılında 30 bin dolar sermayeyle kurduğu Rönesans, bugün dünyada 2 milyar dolarlık gayrimenkule sahip. Zeytinburnu'nda gerçekleştirmek için bugüne kadar 30 milyon dolara yakın kira ödediği Seaport projesinin imar durumuyla ilgili süren mahkeme sürecinin kendisini gereksiz yere çok yorduğunu dile getiren Ilıcak, "Seaport'a çok inanmıştım. Ama bu bizim son ihalemiz. 5 yıldır süreçte gereksiz yere çok ciddi yorulduk. Sadece kendi arsalarımı kullanacağım. Bir daha devlet ihalesine girmem" diyor. 'Seaport Galataport olur mu' sorumuza "Olmaz çünkü Seaport'un yeri çok doğru. Galataport'un yeri de bir o kadar yanlıştı. Orası Boğaz'ın en dar olduğu ve güvenliğin sağlanamayacağı bir nokta" diye cevap veren Ilıcak, bir yandan da Anıtlar Kurulu'nun istediği değişikliklerin projeyi doğru etkilediğine inanıyor.


Ilıcak, "Her işte bir hayır vardır" diye andığı Kurul'un katkısını şöyle açıklıyor âArtık mendirekler üzerinde kocabinalar yok. Oysabiz âİstasbul'ur sembolü' deyip laleşeklinde bir büyük bina yapmıştık. Ama Anıtlar Kurulu'ndan öyle bir karar çıktı ki. Projeyi gerçekten adam ettiler. Projenin ilk halindeki cam gökdeleni kaldırdık. Bu bizim açımızdan ticari olarak da daha mantıklı oldu. ODTÜ'den mezun olduktan sonra ilk iş deneyimini kazandığı ENKA bünyesinde önce Rusya, sonra da Libya'da çalışan Ilıcak St. Petersburg'da potansiyel görünce, her şeyi bırakıp kendi işini kuran bir girişimci. Artık geçmişi çok fazla sorgulamıyor ama "Hala profesyonel olsam üstümde daha az risk olurduve aileme ayıracak vaktim artardı❠demeden degeçemiyor. Her adımda bir şans faktörü olduğunu dile getiren Ilıcak, "Bir tarafta strateji, bir tarafta şans var. İkisini bir araya getirdik" diye açıklıyor.


48 HAFTA EVDEN UZAK


Bugün toplam 14 bin çalışana sahip olan Rönesans'ın Rusya'daki çalışan sayısı 11 bin. Orada başarıyı yakalamak için Rusya'yı sevip Ruslara saygı duymanın önemine dikkat çeken Erman Ilıcak, "Biraz Türkiye gibi... Burayı seven başarılı oluyor. Ben de Rusya'yı sevdim" diyor.


Fransız büyükelçi Peugeot'ya bozuk


Ilıcak, geçtiğimiz yıl kazandığı ihale sonucu Peugeot-Citroen'in Rusya'daki üretim tesisinin inşaatını da yaptı. "Clionun Türkiye'deki üretimine tepki gösteren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bu işe bozulmadı mı" sorumuza "Herhalde hoşuna gitmedi ki Fransız büyükelçi açılışta bizi görünce pek sevinmedi. Hatta bayağı bozuldu" diye cevap veren Ilıcak, aldığı tepkiyi şöyle anlattı: "Açılışta konuştuğumuz zaman büyükelçi ihaleyi size mi vermişler. Allah Allah' diye tepki gösterdi. Üünkü Rusya'da ihaleye giren bir sürü Fransız inşaat firması vardı. Yine de bunlar önemli değil. Para her zaman doğru adresi buluyor. Hiçbir çekincemiz yok." Rönesans Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra Ukrayna, Türkmenistan, Azerbaycan, Suriye, Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn, Libya ve Avusturya'da da hem yatırımcı hem inşaatçı olarak faaliyet gösteriyor.


TÜSİAD'ın yazılı olmayan kuralları var


TÜSİAD'da yazılı olmayan kurallar olduğunun altını çizen Ilıcak, "Bir kere orada hiç iş konuşulmuyor. Üzel konulara da girilmiyor. Sadece ülke problemleri konuşuluyor" diyor. TÜSİAD'ı çok etkin bulduğunu ifade eden Ilıcak, "Ama başkan olmak isteyeceğimi zannetmiyorum. şžu an bile mesaimin yüzde 10'unu TÜSİAD'a veriyorum. Aslında ciddi bir yük. Ama birilerinin de yapması gerekiyor" diye konuşuyor.


Rönesans için yılın 48 haftasını Ankara'daki evinden uzak geçiriyor. Ama bu hayatı sevdiğini dile getiren Ilıcak, 

"Herkes 'perişanım' der. Ama hiçbir patron mecburiyetten gezmez. Ben de haftada birkaç gün çıkıp turne gibi bir şey yapıyorum" diye konuşuyor.


Para ve imanın kimde olduğu hiç belli olmaz


Forbes'a göre 7'nci zengin Türksünüz. Maliye kontrolleri sıkılaşıyor mu


Türkiye'de servet vergisi yok. Bu nedenle böyle bir şey yaşamadık. Zaten o listeye kadar geldiysen Maliye'ye gözükmeden gelme şansın yok, Biz zaten kümesteki tavuklarız. Bizi biliyorlar. Belli bir yere gelen zaten ödemek zorunda yoksa, itibarlarını kaybedebilirler. Para başarının göstergesi değil. Ünemli bir faktör ama gücün göstergesi. Başarının göstergesi şantiyede ortaya çıkar. Her taraftan faiz geliri olması ve İstanbul'da en büyük yalıda oturmakla ölçülmez başarı.


Listede birinci olur musunuz


İman ve para kimde hiç belli olmaz. Mesela şu son zamanlarda adını duyduğumuz 6 milyar dolarlık bir adam var. Kimse bilmiyor kim olduğunu. Forbes listesi tamamen başvuranların beyanına dayalı. Başvurmayıp da dünya kadar serveti olan bir sürü insan var.


Halka arzla hisse satıp şirket alacak


İnşaat şirketinden kazandıklarını holding aracılığıyla gayrimenkule yatırarak büyüyen Ilıcak, hem inşaat hem de gayrimenkul şirketleri için halka arz planlıyor. Kendisinin borsadan 20 yıldır hisse almadığını ifade eden llıcak, "Tüm ülkelere bu iki yapıyı da beraber götürüyoruz. Sadece müteahhit değil, yatırımcı olarak da gidiyoruz. İnşaat şirketini halka arzdan kazandıklarımızla Avrupa'da şirket almaya devam edeceğiz" diyor.Rönesans Holding İstanbul'a taşındı! (Para Dergisi, Haziran 2013)


1993 yılında Erman Ilıcak tarafından Rusya'nın St. Petersburg kentinde kurulan Rönesans Grubu, inşaat, gayrimenkul geliştirme, enerji ve İstanbul Zeytinburnu Kruvaziyer Limanı olmak üzere dört ana iş kolunda faaliyet gösteriyor. Grubun lokomotif iş kolu hiç kuşkusuz inşaat.


Öncelikle küçük çaplı renovasyon projeleri ile yola çıkan Rönesans inşaat, kısa zamanda iş hacmini arttırmış ve akabinde yeni pazarlara açılarak bugün REC Uluslararası inşaat Sanayi Yatırım ve Ticaret A.Ş. unvanıyla uluslararası bir müteahhitlik firması niteliği kazanmıştı. Bugün Rusya, Türkiye, Libya, Türkmenistan, Suudi Arabistan ve Ukrayna gibi birçok ülkeyi içeren geniş bir coğrafyada faaliyet gösteriyor. Rönesans İnşaat, başta alışveriş merkezi, ofis binaları, endüstriyel tesisler, üniversiteler ve havaalanları olmak üzere birçok projenin anahtar teslim müteahhitliğini yapıyor. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında birçok projeye imza atmış durumda. Dünyanın sayılı müteahhitlik firmalarından biri olan Rönesan Holding, enerji, AVM ve kruvaziyer limanı işletmeciliğinde de iddialı.

Erman Ilıcak,kısa süre öncesine kadar şirketlerini Ankara'daki merkezinden yönetiyordu. Geçtiğimiz dönem TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Ilıcak artık şirketlerini İstanbul'dan yönetmeye karar vermiş. Holding merkezi olarak da İstanbul Kısıklı'yı seçmiş. Uzunca süredir renovasyon çalışmalarının Erman ılıcak yapıldığı bahçeli ahşap bir köşk bundan sonra Rönesans Holdingin İstanbul merkezi olacak. Holding tabelası sessiz sedasız ahşap köşkün bahçesindeki yan kapıya asılmış.Erman Ilıcak, iş arkadaşlarına nasıl sesleniyor? Rönesans Holding’in internet sitesinde yer alan “Başkan'dan Mektup” şöyle; 


“Sevgili Arkadaşlarım;


Yeni bir yılda daha sizlerle beraber olmanın mutluluğu içindeyim.


1993 yılı içerisinde benim St. Petersburg Rusya’da ve emekliliğini bir kenara bırakıp bana yardım etmek için tekrar çalışma hayatına dönen babam Bekir Ilıcak’ın Ankara Türkiye’den desteklediği, çok az sermaye ama fazlası ile ümit, heyecan ve yüreklerimizde başarısızlık korkusu ile kurduğumuz Rönesans bugün artık 19 yaşında.

Geride bıraktığımız 19 yılın sonunda artık 25.000 kişinin çalıştığı, Dünya’nın en büyük inşaat firmalarından biri olmayı, birbirinden kıymetli siz arkadaşlarımın emekleri ve siz değerli müşterilerimizin güvenerek bizlere sağladığı imkanlar ile başardık.


İlk yıllarda küçük bir ekibimiz vardı ve sadece küçük renovasyon işleri yapabiliyorduk bugün ise bir araya gelerek güçlerimizi birleştirdiğimiz yakın çalışma arkadaşlarım ile beraber yüksek binalar, devasa alışveriş merkezleri, fabrikalar, petrokimya tesisleri ve elektrik santrallerini inşa edebiliyoruz.


Ve hala, her yeni güne, ümitle, heyecanla başlıyoruz ve hala siz işverenlerimize ve çalışanlarımıza verdiğimiz sözü tutamazsak, eğer başaramazsak korkusunu içimizde yaşıyoruz. 


Önceki yıllardaki yazılarımda hep şirketimizin geleceği ile ilgili hedefler vermeye çalışmıştım.


Geriye dönüp baktığımda bu hedeflerden birçoğunu yerine getirdiğimizi görüyorum. Ama itiraf etmeliyim ki bugün bulunduğumuz nokta sadece planlarımızın değil hayallerimizin bile çok çok ötesinde ve bunun için Yüce Allah’a ne kadar şükretsek azdır.


Bundan sonrası için ise hedefimiz yine farklı olmayacaktır. Bir tarafta bize güvenerek, iş veren, orumluluk veren her işverenimizin işin sonunda memnun olduğunu görmek, öte yandan, Batı Afrika’dan Doğu Sibirya’ya kadar uzanan her şantiyemizde ki yöneticilerimizden, sahalarda çalışan ustalarımıza kadar her Rönesans çalışanının evine, hakkını almış ve sağlık içerisinde döndüğünü görmek istiyorum.


Son olarak çalışmak üzere gittiğimiz her şehirde, her ülkede misafirleri olduğumuz, bizlerle ekmeklerini tuzlarını paylaşan ev sahiplerimizin kurallarına, kanunlarına ve doğalarına saygı göstereceğimizi, onlara karşı olan sosyal sorumluluklarımızı onurlu bir misafire yakışacak şekilde yerine getireceğimizi bir kere daha teyit etmek istiyorum.

Bu fırsatı değerlendirerek, buradan beraber çalıştığım arkadaşlarıma seslenmek ve onlara doğru olduğunu her yıl bir kere daha ispatladığımız bir gerçeği; sadece ve sadece işverenlerimize, çalışanlarımıza ve misafiri olduğumuz toplumlara karşı dürüst olduğumuzda, sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizde ve içimizdeki ümidi, dostluğu, sevgiyi ve başarısızlık korkusunu koruduğumuz zaman kar edebildiğimizi, büyüdüğümüzü ve güçlendiğimizi; tekrar hatırlatmak istiyorum.


Sözlerime son verirken beni, bizi, misyonumuzu en iyi anlattığını düşündüğüm, bizler gibi Rusya’da uzun yıllar yaşamış bir Türk ozanı Nazım Hikmet’e ait bir şiirle sizlere veda etmek istiyorum.


Sağlıcakla kalın…


Yürümek;

yürümeyenleri

arkanda boş sokaklar gibi bırakarak,

havaları boydan boya yarıp ikiye

bir mavzer gözü gibi

karanlığın gözüne bakarak

yürümek!..


Yürümek;

dost omuzbaşlarını

omuzlarının yanında duyup,

kelleni orta yere

yüreğini yumruklarının içine koyup

yürümek!..


Yürümek;

yolunda pusuya yattıklarını,

arkadan çelme attıklarını

bilerek

yürümek...


Yürümek;

yürekten

gülerekten

yürümek..."
Erman Ilıcak ve Rönesans Holding iletişim bilgileri neler?Adreslerimiz


ANKARA, TÜRKİYE REC ULUSLARARASI YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.


Adres   : 33, Portakal Çiçeği Sokak Y. Ayrancı, Çankaya, Ankara, 06540, Türkiye


Tel         : +90 312 441 31 41


Faks      : +90 312 442 58 16


E-posta : ankara@rencons.com

 


ST.PETERSBURG, RUSYA CJSC RENAISSANCE CONSTRUCTION


Adres   : 26/A Shatelen Street, 194021, St.Petersburg, Rusya


Tel         : +7 812 740 63 70


Faks      : +7 812 740 63 71


E-posta : stpetersburg@rencons.com

 


MOSKOVA, RUSYA CJSC RENAISSANCE CONSTRUCTION


Adres   : Smolenskaya Square, bld. 3 BC "Smolensky Passage", Sector "B", 8th Floor 121099, Moskova, Rusya


Tel         : +7 495 787 59 20


Fax         : +7 495 787 59 98


E-posta : moscow@rencons.com

 


KIEV, UKRAYNA TOV RENAISSANCE CONSTRUCTION


Adres   : Saksaganskogo Street, House: 120 Building: 4 Office: 16 (Floor 5) Kiev, Ukraine


Tel         : +38 044 569 97 00     /     +38 044 569 9701


Faks      : +38 044 569 97 02


E-posta : kiev@rencons.com

 


İSTANBUL, TÜRKİYE RENAISSANCE MIDDLE EAST & AFRICA DIVISION.


Adres   : : Barbaros Mah. Çiğdem Sk. My Office A Blok No.9 Batı Ataşehir - İstanbul / TÜRKİYE 


Tel         : +90 216 573 51 25


Faks      : +90 216 573 41 64


E-posta : mea@rencons.com

 


İSTANBUL, TÜRKİYE RÖNESANS ENDÜSTRİ TESİSLERİ.


Adres   : Barbaros Mah. Çiğdem Sk. My Office A Blok No13-C Kat: 1 Batı Ataşehir - İstanbul / TÜRKİYE 


Tel         : +90 216 688 49 92


Faks      : +90 216 577 76 26


E-posta : rhi@rencons.com

 

 

AŞKABAT, TÜRKMENİSTAN RENAISSANCE CONSTRUCTION - TURKMENISTAN


Adres   : Head Office, Bitarap Turkmenistan St. 120, 1, Ashgabat, Turkmenistan


Tel         : +993 12 21 88 42


Faks      : +993 12 21 88 43


E-posta : ashgabat@rencons.comVİYANA, AVUSTURYA RENAISSANCE CONSTRUCTION


Adres   : Leonard Bernstein Strasse 10 / 10th floor 1220 Viyana, Avusturya FN 325008d HG Wien UID-Nummer: ATU65434407


Tel         : +43 1 263 00 75 - 101


Faks      : +43 1 263 00 75 - 111


E-posta : vienna@rencons.com

 


DOHA, KATAR REC QATAR


Adres   : 2nd Floor, Office No:13, Abdullah Al Kuwari Building, No: 346, C-Ring road, Al Muntazah, Doha. P.O. 

BOX: 30928, Doha, Qatar


Tel         : +974 4443 54 72


Faks      : +974 4443 54 63


E-posta : doha@rencons.com

 


TRABLUS, LİBYA RENAISSANCE CONSTRUCTION CO.


Adres   : Airport Road 8.5km Bab-Trablus Alflah District, Tripoli, Libya


Tel         : +218 21 715 39 07


Faks      : +218 21 715 39 07


E-posta : :tripoli@rencons.com

 


KHOBAR, SUUDİ ARABİSTAN REC U. ARARASI İNŞ. YAT. SAN. VE TİC. A.Ş. - KSA BRANCH


Adres   : Prince Turkey Street Mada Tower 8. Floor 801-A Al-Khobar / KSA


Tel         : +966 3 889 84 98


Faks      : +966 3 893 91 39


E-posta : khobar@rencons.com

 


ERBIL, IRAK REC ULUSLARARASI İNŞ. YAT. SAN. VE TİC. A.Ş. - ERBIL BRANCH


Adres   : Gulan Street, English Village, No: 399 Erbil / Kurdistan Region, Irak


Tel         : +964 66 257 41 00


Faks      : +964 66 257 42 00


E-posta : erbil@rencons.com


Web Adresi: www.ronesans.com
Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları