Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Erol Çakır kimdir?

6 Ağustos 1998 - 16 Şubat 2003 tarihleri arasında İstanbul valiliği yapan kişidir.Erol Çakır kimdir?Vali olarak İstanbul'a, İzmir'den gelmiş; daha sonra yerini Muammer Güler'e bırakmıştır.


1943 yılı Çankırı doğumludur. 


İlk ve Orta tahsilini Çankırı'da yaptıktan sonra 1965 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyetten hemen sonra İçişleri Bakanlığı' nda göreve başladı. Sırasıyla Bayramiç, Kulu, Suruç ve Güdül İlçelerinde Kaymakamlık görevlerinin ardından 1978 - 1979 döneminde Devlet Lisan Okulu'nu bitirdi.


Mülkiye Müfettişliği, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği, Rize, Muğla, Bursa Valilikleri, Merkez Valiliği, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulunan Erol Çakır, 24 Temmuz 1997 tarihinde İzmir Valiliği görevine başladı. 6 Ağustos 1998 tarihinde de İstanbul Valiliğine atandı. 16 Şubat 2003 tarihinde görevini Muammer Güler'e devretti.


BAZI İCRAATLARI


Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığının son döneminde Erol Çakır da İstanbul valisiydi ve iddialara göre başbakanlığa şu gizli yazıyı yazdı:


Yeni Harman Dergisi’nin son sayısında yer alan bu belgeye göre Kemal Kılıçdaroğlu, belediyenin ve partinin yarattığı havuz hesaplara ihalelerden para aktığını söylüyor. Belediye ihaleleri yandaş firmaya veriliyor. Bu firmalarla yapılan sözleşmeler ise gerçek bedelin üstünde fiyatlar ile gerçekleşiyor. Aradaki fark ise partinin ve kişilerin hesaplarına akıyor.

 

İşte o belge:


“T.C

İSTANBUL VALİLİĞİ

Emniyet Müdürlüğüne

 

SAYI:B.O5.I.E.G.M.4.34.00.16

        Arş.Değ.Br.A.99/Gz.28

 

KONU:BELBİM A.Ş.

 

BAŞBAKANLIK MAKAMINA

 

İstanbul Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığına Müşteki Berk ÜSTÜNDAĞ tarafından yapılan yazılı şikayet üzerine, belirtilen Başsavcılık 16.02.1999 tarihinde Emniyet Müdürlüğüne bir müzekkere yazarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi İktisadi Teşekkülü olan BELBİM A.Ş. tarafından AKBİL(Akıllı Bilet) Projesinin ihale edilmeden üstlenildiğini ve adı geçen kuruluş tarafından Fazilet Partisine yakınlığı ile tanınan bir firmaya sipariş verildiğini, ihalenin usulsüz olmasının yanı sıra 2 $’a mal olan okuyucuların 6 $’a Belediyeye satışının yapıldığını, bu şekilde Belediyenin 4 Milyon $ zarara uğratıldığını ayrıca akıllı kartların dolumunu yapan AKBİL 24 otomatik dolum cihazlarının hiçbir belge karşılığı olmaksızın nakit para karşılığı, sanal para bastığını bu konunun Belediyenin kartın kullanım alanları ile ilgili sektörlerde Devlete ödenmesi gereken verginin ödenmediğini, ayrıca kartların güvenlik sistemlerinin kasıtlı olarak BELBİM A.Ş. çalışanlarınca devreden çıkartılarak günlük bilgisayar veri çıkışlarının raporlarının alınmadığını, böylece her ay yaklaşık 3-4 Trilyona yakın paranın Fazilet Partisine yakın firmalar tarafından havuz hesaplarına aktarıldığını bu hesaplardan da adı geçen partinin kuryeleri vasıtasıyla paranın partiye ve Recep Tayyip ERDOĞAN’a gittiğini içeren dosyanın araştırılması istenmiştir.

 

16.02.1999 tarihinden itibaren yukarıda özetlenen konu ile ilgili Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalar da belirtilen konuların büyük ölçüde doğru olabileceği, Devlete ödenmesi gereken vergilerin ödenmediği, ayrıca; organize olarak BELBİM, İGDAŞ Ulaşım A.Ş., İSTAÇ Halk Ekmek,İSTON ve İSFALT adlı Belediye İktisadi Teşekküllerinin tüm gelirlerinin Vakıflar Bankasında açılan bir hesapta toplandığı, buradan da denetimi imkansız kılmak için bir çok hesapta paranın dolaştırıldıktan sonra Fazilet Partisine yakınlığı ile bilinen firma ve şahıslara aktarıldığı, Fazilet Partisinin bazı adaylarının seçim giderlerinin karşılandığı, Akit, Yeni Şafak ve Kanal 7’ye devamlı kaynak aktarıldığı, ayrıca bu havuz hesabından isimleri tespit edilen firma ve şahıslara aktarım yapılması için özel bankalarda başka havuz hesaplarının oluşturulduğu, bu firmaların büyük miktarlarda naylon fatura keserek karşılıksız trilyonlarca T.L yi parti ve Büyükşehir Belediye Başkanlığının mutemet şahıslarına verdiği duyumu alınmıştır.

 

Belirtilen konuların ayrıca Başbakanlık Takip Kurulunca da izlendiği istihbar olunmuştur.

Yukarıda belirtilen konularla ilgili planı operasyona 12.04.1999 gününden itibaren başlanacaktır. Konunun önemi ve kapsamı itibari ile yine Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığının 07.04.1999 tarihli İstanbul Valiliğine hitaben yazdığı yazı gereği  operasyonda Emniyet Birimlerine destek vermek amacıyla Belirtilen nitelikteki uzmanların görevlendirilmesi için;

Bilgi ve gereğini arz ederim.

 

Erol Çakır

İstanbul Valisi”EROL ÇAKIR, 10 Ekim 2012  tarihinde TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi. Komisyona anlattıklarından bazıları basına şöyle sızdı:


Erol Çakır, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin Çin'e yapmayı planladığı gezinin iptal edilmesine ilişkin bir soru üzerine, kendisinin geziye değil, geziye katılacak iş adamlarının masraflarının belediye bütçesinden karşılanmasına karşı olduğunu bildirdi. 


Çakır, Çevik Bir ile birlikte Aydın Doğan'ın evinde bir toplantıya katılıp katılmadığına ilişkin soruyu, ''Böyle bir toplantı olmadı. 5 yıllık valiliğim döneminde hiç bir işadamının evine gitmedim'' şeklinde yanıtladı. 


Erol Çakır, görevde olduğu 5 yıl boyunca Orgeneraller Atilla Ateş, Çevik Bir, Hilmi Özkök, Necdet Timur ve Çetin Doğan ile çalıştığını belirterek ''Asker-Vali ilişkileri İstanbul'da çok zordur'' dedi. 


Söz konusu komutanların sadece İstanbul'dan değil hemen hemen tüm Marmara'dan sorumlu olduğunu anlatan Çakır, söz konusu komutanların genellikle toplantılara bile katılmadığını bildirdi. 


Çakır, bir başka soru üzerine Batı Çalışma Grubu ile temasının olmadığını ve kimseyi tanımadığını söyledi.