Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Eski binalar için enerji kimlik belgesi ne zamana kadar alınır?

Enerji kimlik belgesi yeni ve eski binalar için zorunlu olan bir belge oluyor. Peki, eski binalar için enerji kimlik belgesi ne zamana kadar alınır?


Enerji kimlik belgesi yeni ve eski binalar için zorunlu olan bir belge olarak karşımıza çıkıyor. Enerji kimlik belgesi ile enerji israfının önlenmesi amaçlanıyor. Enerji sınıfları A’dan G’ye kadar 7 kategoriye ayrılıyor.


A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtiyor. Yeni binaların enerji seviyesinin en az C’yi tutturması gerekiyor. 


Enerji kimlik belgesi, binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketimini sınıflandıran, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimi hakkında bilgileri içeren belge oluyor.  


Peki, eski binalar için enerji kimlik belgesi ne zamana kadar alınır?

Eski binalar için enerji kimlik belgesinin 2 Mayıs 2017 tarihine kadar alınmış olması gerekiyor. Belge düzenlendiği tarihten itibaren 10 yıl geçerli oluyor.


Enerji Kimlik Belgesi

Eski binalar için enerji kimlik belgesi düzenleyecek kurum Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketi olması gerekiyor.  


Enerji Kimlik Belgesi için gerekenler

1. Mimari Proje

2. Isı Yalıtım Projesi

3. Elektrik Projesi

4. Mekanik Tesisat Projesi (Isıtma, soğutma, havalandırma)
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com