Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Etiler

Türkiye’nin ikinci toplu konut girişimi olan mahallesidir. Etiler’de oturum, Etibank ortaklığı Etiler Yapı Kooperatifi’nin 192 villalık projesiyle başlamıştır.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!Etiler
Etiler'in simge yapılarından Akmerkez


 

Etiler nerededir?Etiler, İstanbul'un Beşiktaş ilçesi'nde yer alan bir mahalledir. Çevresinde Akatlar, Bebek ve Kültür Mahalleleri bulunmaktadır.Etiler’in tarihçesi nedir?1947'de inşaatına başlanıp 1950'de yerleşime açılan 1. Levent'ten sonra o zamanlar bomboş olan bu bölgedeki ikinci toplu konut girişimidir. Etibank'ın ortaklığı Etiler Yapı Kooperatifi'nin 192 villalık inşaatı 1954'te başlamıştır. Etiler Mahallesi, adını burada ilk villaları yaptıran yapı kooperatifinden almıştır. İstanbul'un son 40 yıllık kentsel yayılma ve değişmesini en iyi özetleyebilecek yerleşmelerden biridir. Etiler'de ilk konutlar yapılmaya başlandığında o zamanlar kent dışında son derece sakin bir toplu konut yerleşimi olan Levent'in güney sınırını çizen Nisbetiye Yolu'nun çevresi, bütünüyle tarlalar, kırlar, yeşil tepelerle kaplıydı. Levent'in güneydoğu sınırındaki son ev ile bugünkü Ata İlkokulu noktasından başlayan Etiler villaları arasında bir Jandarma noktası ve bir sütçü kulübesi hariç hiçbir yerleşme yoktu. İlk Etiler evlerini yapan Etiler Yapı Kooperatifi'nin üyelerinin önemli bir bölümü Demokrat Parti ileri gelenleriydi.


1960'lardan itibaren Bebek sırtlarında, yeşillikler ve korular arasındaki bu ilk evlerin çevresinde, Nisbetiye Caddesi'nin iki yanında ve Etiler evlerinin arkasında, bir de Küçükbebek sırtlarındaki eski Nisbetiye Kasrı'nın bulunduğu Çamlık'ta özel kişiler ve kooperatiflerce çok katlı ve çok daireli apartmanlar kurulmaya başlandı. 1960 sonlarına gelindiğinde, Nisbetiye Caddesi'nin, 1. Levent'in bittiği kesiminden başlayarak iki yanı, güneyde Arnavutköy dere vadisine doğru Petrol Sitesi, SSK evleri vb sitelerle, kuzey kesimi ise Etiler'e doğru o dönemin gökdelenleri sayılabilecek 10-12 katlı lüks apartmanlarla dolmaktaydı. Aynı dönemde Etiler semti, kuzeye ve doğuya doğru yeni evler, apartmanlar ve sitelerle gelişiyordu. Etiler'in kendisine eklenen yeni konut bölgeleriyle, Levent'ten Hisarüstü'ne kadar dört yönde aralıksız uzanan yoğun bir yerleşme bölgesi halini alması, 1970'lerin ortalarından sonra oldu ve semt 1980-1990 arasında bugünkü haline geldi. Boğaziçi sırtlarının merkeze en yakınlarından birinin üstündeki Etiler ve çevre yerleşmeleri 1980'lerde önce orta-üst ve üst gelir katmanlarının rağbet ettiği, seçkin sayılan bir konut bölgesi halinde gelişirken 1980 sonlarında, İstanbul'un gece hayatının önemli merkezlerini, lüks restoranları, şık dükkânları ve çoğu ithal mal satan mağazaları barındıran bir semt haline geldi.Günümüzde Etiler’de hangi değişiklikler yaşandı? Semtin, kendisine eklenen yeni mahallelerle ve sitelerle büyüdüğü günümüzde, eğitim kurumları da semtte hızlı bir artış gösterdi. Öteden beri Küçükbebek Rumelihisarı sırtlarındaki korulukta bulunan Boğaziçi Üniversitesi'ne (eski Robert Kolej) 1980'lerde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Boğaziçi Üniversitesi 'nin kütüphane, arşiv vb birimlerinin binaları, Özel Yıldız Koleji, Anadolu Meslek Lisesi, Özel İdeal okulları ve başka özel okullar gibi eğitim kurumları da eklendi.


Günümüzde, idari birim olarak Etiler Mahallesi daha küçük bir alanı içeriyorsa da, semt olarak Etiler, Levent'in batı sınırından başlayarak Yıldız Blokları'nı, Basın Sitesi'ni, Uçaksavar Sitesi'ni, lüks Alkent konutlarını, Akatlar Mahallesi'ni, irili ufaklı daha pek çok site ve toplukonut bölgesini kapsamaktadır. 1993 sonunda açılan, İstanbul'un büyük ve görkemli iş ve alışveriş merkezi, içinde binlerce metrekareye yayılmış ünlü mağazaların yer aldığı Akmerkez, Levent'ten Etiler'e doğru giderken, Nisbetiye Caddesi üzerinde, semtin girişine yakındır.

Etiler hangi konularda haber oldu?Etiler metro inşaatı başladı, emlak fiyatları tavan yaptı! (Emlakkulisi.com, Şubat 2013)


Levent – Etiler – Rumelihisarüstü metro inşaatı başladı. Levent – Rumelihisarüstü arasındaki ulaşım mesafesini 5 dakikaya indirecek Etiler metro inşaatı, bölgedeki emlak fiyatlarını şimdiden uçurdu...


Levent – Rumelihisarüstü arasına yapılacak metro inşaatı çalışmaları start aldı. Etiler'de başlanan metro inşaatının tamamlanmasıyla iki bölge arasında yaşanan trafik yoğunluğunun azaltılması hedefleniyor. Etiler metro inşaatı 2015 yılında bitirilerek, hizmete açılacak. 


Toplamda 3 bin 320 metre uzunluğunda olacak metro hattının maliyeti 95 milyon euroyu bulacak. 4 dakikada bir seferlerin düzenleneği metro hattıyla Levent ile Rumelihisarüstü arasındaki mesafe de 5 dakikaya inecek. 


Levent – Rumelihisarüstü metro hattı durakları ise şöyle; 


- Levent metro istasyonu


- Uygulama oteli metro istasyonu


- Etiler 1 metro istasyonu


- Etiler 2 metro istasyonu


- Hisarüstü metro istasyonu Metro hattı emlak fiyatlarını yüzde 30 artırdı 


Etiler'de ilk kazmanın vurulmasıyla başlayan metro inşaatı, bölgedeki fiyatları da artırıyor. Fiyat yükselişinin metro hattının yapılacağı söylentilerinin çıkmasıyla başladığını söyleyen RE/MAX Park'tan Gayrimenkul Danışmanı Bili Markuz, “Etiler'de özellikle son 8 aydır fiyatlar tırmanışta. Metro inşaatının başlayacağı söylentileri çıktığından bu yana bölgede satılık konut fiyatlarında yüzde 30 oranlarında artışlar yaşandı. Şu an Etiler'de satılık daire fiyatları 300 bin TL ile 1.5 milyon dolar aralığında değişiyor” dedi. 


Kiralıklarda yüzde 25 artış var


Satılık konut fiyatlarında gördükleri yükselişin kiralık konutlarda da yaşandığını anlatan Bili Markuz, “Şu an Etiler'de kiralık daire fiyatları 2 bin TL ile 5 bin TL arasında seyrediyor. Metro hattı söylentileri kiralık emlak fiyatlarını bugüne kadar yüzde 25 oranında artırdı” dedi. 


Yüzde 30 daha artış bekliyoruz 


Levent ile Rumelihisarüstü bölgelerinin arasında yoğun bir trafik probleminin yaşandığını ve yapılacak metro hattıyla bu yoğunluğun azalacağını sözlerine ekleyen Markuz, “Ayrıca metro hattı Etiler'in emlak fiyatlarını da tırmanışa geçirdi. İnşaat tamamlandığında bu artışların üstüne bir yüzde 30'luk daha artışın ekleneceğini öngörüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 


Etiler İstanbul'un ilk konut sitelerine ev sahipliği yapıyor 


Etiler tarihinde İstanbul'un ilk konut sitelerinin yükseldiği bir bölge. Beşiktaş ilçesine bağlı bir mahalle olan Etiler, 1950'li yıllarda subay kooperatifleriyle birlikte gelişim sürecine girdi. 1954'de Etiler Yapı Kooperatif tarafından yapılan villa inşaatıyla da vilları ile tanınan bir bölge haline geldi. 


İlerleyen yıllarda lüks konseptli konutların sayısında artış yaşanan bölge 1980 – 1990 arası bugünkü konumuna ulaştı. Bu gelişmelerine paralel olarak bölgede lüks restoranlar, pahalı dükkanlar ve AVM'ler yükselmeye başladı. 


Günümüzde yeni yapılanmalarla büyümeye devam eden Etiler'de eğitim kurumları da ağırlıkta. Boğaziçi Üniversitesi ve üniversitenin arşiv gibi birimleri, İstanbul Üniversitesi, Özel Yıldız Koleji, Anadolu Meslek Lisesi, özel okullar gibi kuruluşlar bölgede yer alıyor. Etiler'de bulunan yeni konut projeleri hangileridir?Etiler Akasya: Keten İnşaat imzası taşıyan Etiler Akasya projesi 13 konuttan oluşuyor. 1+1 ve 2+1 dairelerin bulunduğu projenin maliyeti 12 milyon dolar. 540 bin TL'den başlayan Etiler Akasya'nın yapımına Kasım 2012'de başlandı. 


Şeker Vadi: Etiler'de konumlu bir başka yeni konut projesi de Şeker Vadi Konakları. Beyaz İnşaat tarafından hayat verilen proje 49 konuttan oluşuyor. 3 bin 400 metrekarelik alanı kapsayan Şeker Vadi 4 blok halinde yükseliyor. Projede fiyatlar 1 milyon 150 bin dolar seviyesinde. 


Savoy Ulus Evleri: 26 bin metrekarelik alan üzerinde yükselen Savoy Ulus Evleri ise 26 bloktan meydana geliyor. 301 konutlu projede 2+1, 3+1, 4+1, 4.5+1 ve 5+1 daire seçenekleri yer alıyor. Çarmıklı ve Saruhan İnşaat ortaklığıyla hayat bulan Savoy Ulus Evleri'nde fiyatlar 880 bin dolardan başlıyor, 3 milyon 500 bin dolara kadar çıkıyor. 


Nisbetiye 10: ARB İnşaat Ortaklığı'nın projesi Nisbetiye 10 Rezidans 92 konuttan meydana geliyor. Ekim 2013'de teslimlerin gerçekleştirileceği projede 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri mevcut. Nisbetiye 10'da fiyatlar 816 bin dolardan başlıyor.