Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu neden yıkılacak?

Riskli bölge içinde bulunduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Polis Meslek Yüksekokulu. Okulun binası ve arazisi için TOKİ ve KİPTAŞ da devreye girmişti. 430 milyon TL değerindeki 32 bin metrekarelik arazi, belediyeye devredildikten sonra ticaret merkezi ilan edildi ve 100 bin metrekarelik inşaat hakkı tanındı.Etiler Polis Meslek Yüksekokulu neden yıkılacak?
Etiler Polis Meslek Yüksekokulu Etiler Polis Meslek Yüksekokulu yerleşkesi için yıkım kararı ne zaman alındı?Yeni Şafak Gazetesi’nin 25 Temmuz 2013 tarihli haberine göre; Beşiktaş'ta riskli bölge içinde bulunan Etiler Polis Meslek Yüksekokulu yerleşkesi için yıkılma kararı alındı.


İstanbul'un önemli alışveriş merkezlerinden Akmerkez'in arkasındaki alanda bulunan Polis Meslek Eğitim Merkezi 

Müdürlüğü binası ile tesislerinin bulunduğu arazi, İçişleri Bakanlığı ile imzaladığı protokolle İstanbul Büyükşehir Belediyesine devredilmişti.


Protokolle, Beşiktaş 2011 ada üzerindeki 29 ve 271 nolu parseller, belediyenin oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, protokol kapsamında, Etiler'de aldığı yerleşkeye karşılık Çatalca'da emniyete yeni hizmet binası ve lojman yapacak.


İstanbul'un en değerli arazilerinden biri olarak gösterilen Etiler'deki Polis Meslek Yüksekokulunun bulunduğu yere 100 bin metrekarelik bina yapılabilecek.Neden riskli alan ilan edildi?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, yerleşke alanındaki binaların ekonomik ömürlerini tamamlaması nedeniyle riskli ilan edildiğini bildirdi.


Bakanlık tarafından daha önce 32 bin metrekarelik arazi için yeni imar planı yapıldığını ifade eden yetkililer, arazi için 2,5 emsal inşaat izni verildiğini bildirdi. Yurt Gazetesi’nin 29 Temmuz 2013 tarihli haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, birçok inşaat devinin iştahını kabartan Etiler'deki Beşiktaş'ta bulunan ve yaklaşık 32 bin metrekare büyüklüğündeki, eski "Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu" arazisini "Afet Riski Altındaki Alanlar" statüsüne aldı...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni planlar hakkında dava açan meslek odalarını ekarte etmek için Etiler'deki gökdelen arazisini "Riskli Alan" statüsüne çevirdi. CHP'li Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Mehmet Yıldız, Bakanlığın kararını ünlü futbolcu Messi'nin çalımlarına benzeterek, "Bir nevi çalım atma operasyonu" dedi. 

Bakanlar Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının isteği üzerine, Beşiktaş'ta bulunan ve yaklaşık 32 bin metrekare büyüklüğündeki, eski "Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu" arazisini "Afet Riski Altındaki Alanlar" statüsüne aldı. Karar, 24 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. 


Akmerkez'in yakınında, İstanbul'un en değerli bölgesinde bulunan söz konusu arazi, Çatalca'daki bir başka arazi ile trampa edilmesiyle Polis Okulu tarafından boşaltılmıştı. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın arazi için yaptığı planlarda 2,5 emsal inşaat hakkı verilmiş, yükseklik ise serbest bırakılarak müthiş rantın yolu açılmıştı. Yeni gökdelenlere izin veren planların iptal edilmesi için, Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İstanbul şubeleri dava açmıştı. 


Şehir Plancıları odası, yeni planların bölgenin donatı dengesini ve ulaşım sistemini bozacağını belirtmişti. 


BAKANLIĞA SINIRSIZ YETKİ 


Odaların açtığı davanın ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı araziyi 'Riskli Alan' ilan ederek elini güçlendirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup sözcüsü olan yüksek mimar Mehmet Yıldız, odaların açtığı dava sonucu planların iptal edilme olasılığının yüksek olduğunu belirterek, "Riskli Alan, Çevre Bakanlığı'na sınırsız yetki veren Dönüşüm Yasası'nı devreye sokuyor" dedi. 


TÜM ENGELLER KALDIRILDI 


Riskli Alan ilanı, başta Boğaziçi Kanunu, İmar ve Koruma yasaları dahil 13 ayrı yasaya uyma zorunluluğu ortadan kalkıyor. 


Riskli Alana imar planları hakkında mahkemelerin 'Yürütmeyi durdurma kararı' verme yetkisi de ortadan kalkıyor. 

CHP Grup Sözcüsü Mehmet Yıldız, kararın, müthiş bir rant getiren imar planının iptal edilme olanağı da azalttığını belirterek, "Bakanlık bir nevi, ünlü futbolcu Lionel Messi gibi çıkabilecek engellere karşı çalım atma operasyonu denilebilir. Bu Alan Riskli Alan olabilir mi? İstanbul'un en risksiz alanı diyebilirim. Zemin sağlam ve fay hattından uzakta" diye konuştu. Etiler Polis Okulu arazisine rezidans mı yapılacak?Akmerkez'in arkasındaki alanda bulunan Etiler Polis Meslek Yüksekokulu, binalarının ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle Bakanlar Kurulu tarafından riskli bölge ilan edildi. Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazi İBB'ye geçti...


Vatan Gazetesi’nin 26 Temmuz 2013 tarihli haberine göre; Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile söz konusu arazi İBB'ye geçti. Bedeli yaklaşık 430 milyon TL olarak belirlenen 32 bin metrekarelik arazinin şubat ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi ve bölge ticaret merkezi ilan edildi. Arazi için 2.5 emsal inşaat izni verilirken yaklaşık 100 bin metrekarelik inşaat hakkı tanınmış oldu. Söz konusu alan için yükseklik ise serbest bırakıldı. Yeni imar planında alışveriş merkezi, rezidans, restoran, mağaza, otel yapımına izin verildi.