Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Etlik - Keçiören - Ankara

Ankara’nın Keçiören ilçesinin mahallesidir. Etlik, Ankara Etlik Sağlık Kampusu ile sağlık konusunda önemli bir merkez olmaya adaydır. Etlik’te 65 bin nüfus vardır.<#resim>

EtlikEtlik neresidir?Etlik Mahallesi, Ankara’nın Keçiören İlçesi’nin bir mahallesidir. Mahalle nüfusu 65 bindir. Ayvalı, Esertepe, Yayla ve Aşağı Eğlence Mahalleleri ile çevrilidir. Lokman Hekim Hastanesi, 5 cami ve 5 okulu vardır. Etlik Olimpik Yüzme Havuzu iletişim bilgileri nelerdir?Keçiören Belediyesi Etlik Olimpik Yüzme havuzu farklı kategorilerde ferah bir ortamda spor yapma zevkine varılabilecek, birbirinden farklı aktiviteleri tek çatı altında buluşturan bie spor merkezidir.

Tesiste bulunan birimler şunlardır; 


1 Adet Tam Olimpik Yüzme havuzu, 1 Adet Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, 1 Adet Atlama Havuzu, 2 Adet Bay ve Bayan Fıtness Salonu, 1 Adet Step-Aerobik Salonu, 2 Adet Bay ve Bayan Sauna, 1 Adet Kreş, 2 Adet Bay ve Bayan Masaj Salonu ve 2 Adet TV. Dinlenme Odası


Adres: Söğütbeli Sokağı No:1 Etlik Ayvalı Antares karşısı, Metro Gross Market yanı

Telefon: (312) 322 77 96


Etlik - Keçiören - AnkaraEtlik, sosyal medyada nasıl anılmaktadır?“eski ankara döneminde, yani 1940lara kadar ankara'nın en zenginlerinin bağ evlerinde oturduğu semtidir. tüm etlik sırtları o dönemde bağlık bahçelikmiş, insanlar iki katlı eski ankara evinde otururlarmış falan. sonradan malumunuz 40lar-50ler ile beraber türkiye'de ortaya çıkan apartman salgını ile buranın ahalisi şehre göçmüş, ardından 70lerle beraber bu sefer şehir etlik'e gelmiş, bahçeler apartman olmuş. şu an ankara'nın esnaf kesiminin çoğunlukla yaşadığı, daha tutucu yapısıyla tanınan ama yine de ankara'nın diğer orta halli semtlerinden fazla farkı olmayan bir yer, çocukluğumun önemli bir kısmının geçtiği yer. bünyesinde etlik lisesini barındırır, oranın hemen altında, eskiden çam ormanı(koruluk diyelim hadi) olan yere bugün emlak bankası etlik konutlarını kondurmuştur. lisenin önünden kuzeye doğru ahmet sefik kolayli caddesinden devam ederseniz veteriner genel müdürlüğünü görürsünüz. müdürlüğün ana kapısının hemen karşısına bakarsanız, çok yakında yıkılacak olan, ankara'nın eski tarihi evlerinden günümüze kalmış son örneklerinden biriyle karşılaşırsınız ufak bir bahçe içerisinde. bu pembe renkli ahşap bağ evi 19.yy'da ermeniler tarafından yapılmıştır, dünya savaşı sonrası ermeniler türkiye'den göçerken büyük dedeme* satmışlar. yolunuz düşerse kaçırmayın. gözlemlediğim kadarıyla etrafında 80lerde hızla çoğalmış olan gecekondular şimdilerde inanılmaz bir hızda apartmana dönüşmüş durumdalar.”


“asti kurulmadan once otogarin bulundugu semt. simdi,beypazari,ayas,gudul vs... uzak ankara ilcelerine giden otobuslerin bulundugu bir otogar var. otogar dediysek akliniza dogru duzgun bir yer gelmesin...”

“ankara da ikamet etmek için güzel bir semttir. kızılaya otobüsle 20 dakikadır. ulaşımı kolaydır. bir yanında antares bir yanında ankara forum alışveriş merkezleri bulunmaktadır. gençleri genellikle bahçelide veya tunalıda takılırlar.”

“genelleme olmasın ama, 12 eylül öncesinin izlerinin en geç silindiği, belki hala silinemediği bir semttir. etlik lisesi'nin yukarı tarafında yer alan apartmanlarda sol örgütlerin, aşağı tarafta ülkü ocaklarını sloganlarının daha yeni yeni silindiği, belki hala silinmediği bir semttir. 


"bahçelievler'in yanında hiç adı anılmayan kasalar katliamı olsun, piyangotepe olayları olsun, 12 eylül öncesinin hareketli yerlerindendir. 12 eylül sonrası boşlukta önce liboşlara bırakılan* sonra sosyaldemokratlara teslim edilen * keçiören ilçesinin en belirleyici noktasıdır. etlik, 2000'li yıllarda bulunan en küçük alana apartmanlar dikilene ve eski binalar abidik gubidik boyalarla boyanana kadar ülkücü ve devrimci sloganların, hatta kurşun izlerinin açık açık belli olduğu apartmanlara sahipti. 80lerde çocuk olanlar içiin adeta bir açık hava müzesi görünümündeydi. çocukluğumda arsa bile olmayan yerler şimdi şehrin çekim merkezi. çocukluğumda top sektirdiğim duvarlarda yazan sloganlar bugün çok eski. ben çocukken etlik'te yaşayanlar hep bir gizlilik duygusu içinde.


“yakında ankara'nın bütün hastaneleri buraya taşınacak. (bkz: ankara etlik entegre sağlık kampüsü)”


“konut fiyatlarının uçtuğu semttir.” (Kaynak: Ekşisözlük.com)Etlik hangi konularda haber oldu?7 kamu hastanesi kapatılıp Etlik’e taşınacak (Hürriyet Gazetesi, Mayıs 2013)


Sağlık Sektöründe Kamu Özel Ortaklığı, Yeni Vizyon ve Şehir Hastaneleri toplantısında konuşan YDA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, Etlik Sağlık Kampüsü’nün Ankara’daki sağlık harcamalarında düşüş sağlayacağını belirterek, “7 kamu hastanesi kapatılıp Etlik’e taşınınca yılda yaklaşık 700 milyon lira tasarruf sağlanacak” dedi.

Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği’nin düzenlemiş olduğu Sağlık Sektöründe Kamu Özel Ortaklığı, Yeni Vizyon ve Şehir Hastaneleri konulu “Sağlıkta Kamu Özel Ortaklığı Kongresi” JW Marriott Otel’de yapıldı. 


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı toplantıda özel sektörden de çok sayıda temsilci hazır bulundu. Toplantıda konuşan YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, kamu ve özel sektör ortaklığının gelişmiş ülkelerde uygulandığını ancak Türkiye’de tam anlamıyla anlaşılamadığını aktararak şöyle konuştu:


GECİKME OLMAMASI AVANTAJ


“Kamu özel ortaklığı sayesinde devasa yatırımlar yapılırken kamuya en ufak bir yük getirilmemektedir. Şehir Hastaneleri projesi kapsamında sadece Kayseri ve Manisa şehir hastanelerinde 1.5 milyar dolar gibi bir harcama yapıldı. Potansiyel maliyet artışları ve gecikme olmaması da en büyük avantajıdır. Kamu eliyle yapılan projelerde bu avantajlar maalesef olmuyor. Proje yapılırken hem hizmet ve konfor kalitesi artıyor hem de kamu maliyetlerde büyük tasarruflarda bulunuyor.


DÜNYANIN EN BÜYÜK KOMPLEKSİ


Şehir hastaneleri projesi dahilinde, Ankara’da dünyanın en büyük sağlık kompleksi olan 3 bin 600 yataklı Etlik Sağlık Kampüsü ve Bilkent Sağlık Kampüsü ihale edildi. ‘Bu kadar büyük kampüs olur mu’ eleştirileri yapıldı ancak proje sayesinde, 7 tane kamu hastanesi kapatılıp oradaki kampüse taşınacak ve yılda yaklaşık 800-900 milyon lira civarında olan bu hastanelerin harcamaları, Etlik Sağlık Kampüsü’nün devreye girmesiyle 200-250 milyon lira seviyesine düşecek. Yani kamu 700 milyon lira tasarruf etmiş olacak.”


KOĞUŞ YERİNE TEK KİŞİLİK ODA


Arslan, kamu hastanelerine baktığımızda 8-10 kişinin kaldığı koğuş sisteminin devam ettiğini söyleyerek, “Şehir hastanelerinin devreye girmesiyle tek yada çift kişilik odalar olacak. Yatak-metrekare oranına bakarsak şimdiki hastanelerde 150 metrekarelik bir alan mevcutken şehir hastaneleri ile birlikte yaklaşık 270 metrekarelik bir oran yakalanacak” dedi.Mahallelinin kanalizasyon çilesi ( Hürriyet Gazetesi, Mart 2013)


Etlik'teki kanal akıntısı, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.


Etlik Yayla Mahallesi’ndeki iki sokakta uzun süredir devam eden kanal akıntısı, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu. Seyitler ve Arkadaş sokak, kanaldan sızan kirli sular nedeniyle yürünemeyecek hale geldi. 

Mahalleli, bölgenin eskiden gecekondu mahallesi olduğu için, kanalizasyon kanallarının küçük kaldığını savundu. Market işleten Hasan Topal, durumu daha önce ASKİ’ye bildirdiklerini fakat olumlu bir yanıt alamadıklarını söyledi. Topal, “Kanalizasyon akıntısı yukardaki sokaktan bizim sokağımıza, evimizin bahçesine de akıyor. Marketimin deposuna da doluyor. Sonuçta işimiz gıdayla olduğu için sağlık boyutunda da tehlike arz ediyor. Yukardaki sokak yürünemeyecek durumda” diye konuştu.Media Markt Ankara’daki 5. mağazasını Etlik Antares AVM’de açtı! (Emlakkulisi.com, Mart 2013)


Media Markt, Türkiye’deki 25., Ankara’daki 5. mağazasını Ankara Etlik Antares AVM’de 7 Mart Perşembe günü saat sabah 06:00’da açtı.


Dünya markaları, bol seçenek ve uygun fiyatları kaliteli hizmet anlayışı ile ziyaretçilerine sunan Avrupa’nın dev teknoloji market zinciri Media Markt, Türkiye’deki 25., Ankara’daki 5. mağazasını Ankara Etlik Antares AVM’de 7 Mart Perşembe günü saat sabah 06:00’da açtı. Sabah 06:00’daki açılış için binlerce kişi gece yarısından itibaren kuyruğa girdi. İnanılmaz kampanyaların yer aldığı açılışta sabah saat 06:00 ile 07:00 arasında yaklaşık 5 bin Ankaralı Media Markt’tan indirimli ürün almak için mağazaya girdi.Sağlık kampusu ihalelerinin yürütmesi durduruldu! (Cumhuriyet Gazetesi, Ağustos 2012)


Danıştay, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çılgın projelerinden biri olan Ankara Etlik ve Ankara Bilkent ve Elazığ’daki “kamu özel ortaklığı” yöntemiyle açılan sağlık kampusu ihalelerinin yürütmesini durdurdu

Danıştay 13. Dairesi, Başbakan Erdoğan’ın 12 Haziran 2012 seçimleri öncesinde tanıttığı çılgın projelerinden biri olan Ankara-Etlik, Ankara-Bilkent ve Elazığ’daki “kamu özel ortaklığı” yöntemiyle açılan sağlık kampusları ihalelerinin yürütmesini “mevcut hastanelerin ihaleyi alan şirketlere ticari alan olarak devrinin açıkça hukuka aykırı olduğu ve ihale şartnamesinin mevzuata aykırı olduğu” gerekçesiyle durdurdu.


Kararının ardından kalan 42 ihalenin de iptal edilmesi gerektiğini açıklayan Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Beyazit İlhan, mahkemenin ayrıca yasanın bir maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurma kararı aldığını ifade ederek, “Kararın gerekçesinde, kanunda yeterli belirlemenin yapılıp sınır çizilmediği, sözleşmenin niteliği ve kapsamına ilişkin temel belirlemelerin yapılmadığı, bu durumun anayasaya aykırı olduğu belirtilmiştir” dedi.Restore Etlik Restaurant, Yinal Gıda Turizm'e devredildi! (Emlakkulisi.com, Temmuz 2012)


Adese Etlik mağazası zemin katında bulunan Restore Etlik restaurantının Yinal Gıda Turizm devredilerek kiraya verilmesi için sözleşme imzalandı... Adese Alışveriş Merkezleri Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılan açıklama şu şekilde;


Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:13.07.2012 tarih ve 53 sayılı kararıyla toplanan yönetim kurulumuz, Adese Etlik mağazası zemin katında bulunan Restore Etlik restaurantının Yinal Gıda Turizm San.ve Tic.Ltd.Şti.'ne devredilerek kiraya verilmesi için sözleşme imzalamıştır. Türkerler, dünyanın en büyük sağlık merkezini yapacak! (A.A., Temmuz 2011) 


Kazım Türker, Etlik Entegre Sağlık Kampüsünün dünyanın en büyük  sağlık merkezi olacağını belirterek, 'Ankara ABD 'nin Ohio eyaletine bağlı  Cleveland gibi yurtdışından hasta kabul eden merkez haline gelecek. Türkiye 'nin  Cleveland 'ı olacak' dedi


A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Türker, 2014 sonunda tamamlanacak

 Etlik Entegre Sağlık Kampüsünün işletmeye açıldığına 10 bin kişiyi istihdam edeceğini söyledi.

Kampüs için geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyi İtalyan Astaldi ortaklığında alan Türkerler Holding 'in Yönetim Kurulu Başkanı Türker, projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Ankara için açıkladığı projelerin en önemlisi olduğunu kaydetti.

Kazım Türker, Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü 'nün 1.400 dönümden oluştuğunu, 2,4 milyar lira yatırım maliyetiyle inşa edileceğini, Dr. Sami Ulus çocuk Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Dışkapı çocuk Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi ve Dr. A.Y. Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinin de taşınarak 2014 yılı sonunda bitecek kampüste yer alacağının bilgisini verdi.


Projenin Public-Private-Partnership (PPP) modeliyle Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı bünyesinde hayata geçirileceğini bildiren Türker, Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsünde 100 ameliyathane olacağını, son teknoloji cihaz ve ekipmanla hizmet verileceğini kaydetti.                


PPP modelinin Türkiye 'de ilk kez denendiğini anlatan Türker, ortağı İtalyan Astaldi firmasının İtalya 'da aynı modelle 6 hastaneyi geliştirdiğini belirtti ve Etlik 'te yapılacak entegre sağlık kampüsü için en iyi teklifi vererek yıllık 319 milyon lira ile Astaldi – Türkerler Ortaklığı olarak ihaleyi kazandıklarını bildirdi.


Kazım Türker, Etlik Sağlık Kampüsü gibi Bilkent 'te yapılacak sağlık kampüsü için de Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı 'na tekliflerini ilettiklerini ve yapılacak ihaleye gireceklerini de açıkladı.Etlik Mahalle Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?Etlik Mahallesi Muhtarlığı

Adres: Etlik Mah. Kuyuyazısı Cad. 06010, Keçiören, - Ankara 

Telefon: (0312) 323 5152


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura