Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alacaklara devlet desteği ne zaman yapılacak?

Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik, 26 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki, ev alacaklara devlet desteği ne zaman yapılacak?


Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik, 26 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, tamamı kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurtiçinde ilk ve tek konut satın alımlarına devlet belli oranlarda ve belli miktarlarda destek oluyor.


Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar, kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar ile konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar için bu yardım alınabiliyor.


Peki, ev alacaklara devlet desteği ne zaman yapılacak? Ev alacaklara devlet desteği nasıl yapılacak? 


Konut devlet katkısı ödeme süreci:

Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanır ve hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödenir.


Ödeme almak isteyen katılımcıların bankaya yaptıkları müracaat sonrasında, Banka ay içerisinde yapılan Devlet katkısı ödeme başvurularını kontrol eder ve takip eden ayın ilk on işgünü içerisinde Bakanlığa gerekli belgeleri iletir.


Bakanlık da ilk on işgünü içerisinde kontroller sağlandıktan sonra devlet katkısını bankaya aktarır. Banka, Devlet katkısını en geç Bakanlıkça aktarılmasını takip eden işgünü kendi nezdindeki hak sahibinin hesabına aktarır veya hak sahibinin kullanıma hazır hale getirir.


Ev alacaklara devlet desteği ne zaman?

Konut devlet katkısı yönetmeliği, yayım tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Buna göre 28 Ağustos 2016 tarihinden sonra yapılacak başvuruların onaylanması halinde ilk devlet katkısı 2019 yılında alınabilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com