Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alacaklara devlet yardımı yarın başlıyor!

Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmeliğin yarın yürürlüğe girmesi ile konut yardımı için hesaplar da yarın açılmaya başlanacak.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmeliğin yarın yürürlüğe girmesi ile konut yardımı için hesaplar da yarın açılmaya başlanacak. Konut yardımı için banka hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Ancak konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor.


Konut devlet katkısı, ev almak için para biriktirenlere yapılacak. Ancak yardım için bazı koşullara uygunluk aranacak. Başvuru yaparak konut hesabı açan kimseler, 3 yıl sonra devlet katkısını alabilecek.


Bu yardımdan ilk kez ev alacak olan kimseler yararlanabiliyor. Devre mülk alımlarında da devlet katkısı ödemesi alınamıyor. Ayrıca katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara Devlet katkısı ödemesi yapılamıyor.


Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet yardımı için en az 3 sene aktif bir şekilde sistemde bulunulması gerekiyor.


Konut yardımı hesaplama

- Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemez.


- Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemez.


- Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemez.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com