Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alan yabancıya vatandaşlık hakkı, gayrimenkul satışlarını artırır!

Resmi Gazete'de yayımlanan Türk vatandaşlığı kanunu uygulama yönetmeliği gereğince Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alana Türk vatandaşlığı verilecek. İşte konu hakkında sektör açıklamaları..


Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:“Yabancıya vatandaşlık hakkı, sektöre can suyu katacak”

Resmi Gazete'de yayımlanan bilgiye göre, Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alana vatandaşlık hakkı getiriliyor. En az üç yıl süreyle satılmama şartı koyarak, ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu  kanunu destekliyoruz. Uzun zamandır dile getirdiğimiz bu konunun nihayet karşılık bulması zor günlerden geçen ülke ekonomisine can suyu katacak, gayrimenkul sektörü de bir nebze olsun nefes alacaktır. Türkiye'den gayrimenkul satın alan yabancı yatırımcı için vatandaşlık ve oturma izni büyük önem taşıyor. Çünkü mevcut oturma izinleri yabancı yatırımcısının yaşam düzenini olumsuz etkiliyor. Yabancılar ısrarla vatandaşlık hakkı talep ediyor. Çıkan bu kanunla yabancılara konut satışlarımızın artacağını düşünüyorum. Orta Doğu’da mevcut savaş koşullarında yaşamak istemeyen ve kararsızlık yaşayan yabancı yatırımcının gözü aslında Türkiye'de. Ancak vatandaşlık hakkı alamadığı için Türkiye'ye gelmek konusunda çekimser kalıyordu. Vatandaşlık hakkının gelmesiyle pek çok yabancı Türkiye'den ev sahibi olabilmek için harekete geçecektir. Bir süredir istediğimiz bu kararın yasalaşması gayrimenkul üreticileri olarak bizleri heyecanlandırıyor. İnşaat sektörü 2015 yılında yabancıya satıştan 5 milyar dolar gelir elde etti. Şimdi bu kazancın ikiye katlanacağını tahmin ediyoruz. 


İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:


“Yabancıya vatandaşlık hakkı, gayrimenkul satışlarını artırır”

Resmi Gazete'de yayımlanan habere göre 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan yabancıya vatandaşlık hakkı getirilmesini yerinde yapılmış bir karar olarak değerlendiriyoruz. Türkiye'den gayrimenkul satın almak isteyen yabancı yatırımcı için vatandaşlık hakkı elzem niteliği taşıyor. 

Özellikle çevre ülkelerdeki ülke insanının yaşadıkları olumsuzluklar dikkate alındığında, Türkiye ile ilgili vatandaşlık talebi önemli bir konu. Dolayısıyla yabancıya verilecek vatandaşlık hakkı, gayrimenkul satışlarını önemli ölçüde artıracağını düşünüyoruz. 


216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar :


“Vatandaşlık hakkı yerinde bir karar”

Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alana ve bunu üç yıl süreyle satmayacaklara vatandaşlık hakkı yerinde bir karar.  Gayrimenkul sektörüne dolayısıyla Türk ekonomisine büyük değer katacak. 

Ekonomik ve siyasi çalkantılar sebebiyle bir süredir durgunluk yaşayan sektör, yabancıya gayrimenkul satışıyla telafi edilebilir. Yabancıya vatandaşlık hakkını yerinde bir karar olarak görüyoruz. Özellikle konut almak isteyen yabacıların bu kararla birlikte harekete geçeceğini düşünüyoruz. Bu kanundan sonra Ortadoğu’da özellikle; Suriye, Mısır, Filistin, Irak, Ürdün, Kuveyt, Katar ve S. Arabistan’dan çok sayıda yatırımcı Türkiye’ye gelir. 2017 yılında yabancıya satış rakamları memnuniyet verici olacaktır.