Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alana destek dönemi 3 gün sonra başlıyor!

Ev alana destek dönemi, Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmeliğin 26 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girmesi halinde başlıyor.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Ev alana destek dönemi, Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmeliğin 26 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girmesi halinde başlıyor. Buna göre, ev alana destek için hesaplar 3 gün sonra açılmaya başlanacak.


Peki, ev alana nasıl bir destek veriliyor? Ev alana verilen bu destek ne zaman alınabiliyor? Başvurular nereye ve nasıl yapılabiliyor?


Yönetmelik gereğince 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olan kimseler bu destekten yararlanabiliyor. Ev alana devlet desteği, peşinat biriktiren kimselere veriliyor.


Bilindiği üzere bankalar, evin tamamına değil, yüzde 75'ine kredi veriyor. Bu doğrultuda geriye kalan kısmın peşinat olarak ödenmesi gerekiyor. Bankada hesap açıp peşinat biriktiren kimselere de devlet belli oranlarda yardımda bulunacak.


Ev alana devlet katkısı en fazla 15 bin TL olarak alınabilecek. Destek için en az 3 sene boyunca hesapta kalınması gerekecek. Buna göre ilk katkılar ise 2019 yılında bankadan çekilebilecek.


Ev alanların konut hesabı nasıl açılır?

Konut hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor.


Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanır ve hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödenir.


Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak ödenecek tutar 13 bin TL'yi geçemez.


Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18'idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin TL'yi geçemez.


Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin TL'yi geçemez.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com