Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alana devlet desteği nasıl alınır?

Önümüzdeki ayın 26'sı itibariyle bankalarda konut hesabı açılarak konut kredisi peşinatı için biriktirilen paraya devlet katkıda bulunacak. Peki, ev alana devlet desteği nasıl alınır?


Önümüzdeki ayın 26'sı itibariyle bankalarda konut hesabı açılarak konut kredisi peşinatı için biriktirilen paraya devlet katkıda bulunacak.


Peki, ev alana devlet desteği nasıl alınır? Ev alana devlet desteğini kimler alabilir, kimler alamaz? Koşulları nelerdir? Nereden alınır?


Ev alana devlet desteği uygulalmasına; tamamı kendisine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşları müracaat edebiliyor. Ancak müracaat yurtiçinde ilk ve tek konut satın alımları için kabul ediliyor. Başvurunun onaylanması halinde devlet belli oranlarda ve belli miktarlarda destek yapıyor.


Hangi konutlar için devlet desteği verilir?

a) Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar.

b) Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar.

c) Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar.


Ev alana devlet desteği hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılıyor. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor.


Birden fazla konut hesabı açılamıyor. Konut hesabı aynı zamanda başka bir bankaya taşınamıyor.


Konut hesabı açılışında katılımcı ile banka arasında sözleşme ve gerektiğinde ürünün işleyiş detaylarını içeren müşteri talimatı düzenleniyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com