Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alım satım vergisi 2018!

Ev alım satım sürecinde alıcı ve satıcılar bazı masrafları ödemekle mükellef oluyor. Peki, ev alım satım vergisi 2018 ne kadar? Ev alım satım masrafları hangileri?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Ev alım satım sürecinde alıcı ve satıcılar bazı masrafları ödemekle mükellef oluyor. Her iki tarafın da ödediği ortak masraflar olduğu gibi ayrı ödediği masraflar da karşımıza çıkıyor.


Tapu harcı, alıcı ve satıcı tarafından ödeniyor. Bu harç, satış bedeli üzerinden binde 20 oranında ödeniyor. Harç ödemesini alıcı ve satıcı ayrı ayrı yapıyor. Böylece toplamda binde 40 oranında tapu harcı ödenmiş oluyor.


Tapuda ödenen bir diğer masraf ise tapu döner sermaye bedeli oluyor. Bu bedeli yalnız alıcılar ödüyor. Tapu döner sermaye bedeli 2018'de 103,50 TL olarak tahsil ediliyor.


Ev alım satım vergisi, değer artış kazancı vergisi oluyor. Bu vergi taşınmazın 5 sene içinde satılması halinde ödeniyor.


Ev alım satım vergisi 2018 ne kadar?


Geçtiğimiz sene evini satanların ne kadar vergi ödeyeceğini alış ve satış fiyatları ve bu tarihlerdeki enflasyon oranları belirliyor. Vergi kazancın belirlenen istisna sınırından yüksek olması halinde ödeniyor.


302 Seri No.lu Genel Tebliği ile 2018 yılı değer artış kazançlarına ilişkin istisna tutarı 12 bin TL olarak belirlendi.


Ev alım satım vergisini, satıcılar ödüyot. Elde edilen kazanç için ödenen bu vergide öncelikle beyanname veriliyor. Beyannameler 25 Mart akşamına kadar veriliyor. Ödemeler ise Mart ve Temmuz aylarında gerçekleşiyor.
Işıl Seren KEKSİN/Emlakansiklopedisi.com