Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alırken çıkan masraflar nelerdir?

Ev alma sürecinde alıcıların bazı masrafları ödemeleri gerekiyor. Peki, ev alırken çıkan masraflar nelerdir?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Ev alırken, alıcılar sadece satış bedelini ödemiyor. Bununla beraber bazı masrafları da ödemeleri gerekiyor. Söz konusu masraflara hazırlıklı olmayanlar için kötü bir sürpriz olabiliyor. 


Peki, yeni ev alacakların ekstra ne kadar masrafa hazır olmaları gerekli? Ev alırken çıkan masraflar nelerdir?


1- Tapu harcı ve tapu döner sermaye ücreti

Ev tapu harcı normal şartlarda satış bedelinin binde 20'si olarak tahsil ediliyordu. Ancak tapu harcında 30 Eylül 2017 tarihine kadar yapılan indirim ile bu oran binde 15 oranında tahsil ediliyor. Tapu döner sermaye bedeli ise 2017'de 90,50 TL olarak ödeniyor.


2- Emlakçı komisyon bedeli 

Ev alım satım işleminin emlakçı aracılığı ile yapılması halinde alıcıdan, satış bedeli üzerinden yüzde 2 + KDV tahsil ediliyor.


3- Kredi masrafları 

Evini, bankaların konut kredisine başvurarak satın alan kimselerin masrafları arasında "kredi masrafları" da yer alıyor. Kredi masrafları dahilinde yapılan sigortalar olabiliyor. Bu sigortalar senelik olarak yenileniyor. İsteğe bağlı olarak yapılabilen kredi sigortaları aynı zamanda iptal de edilebiliyor.


4- DASK sigortası ücreti 2017

Ev alım sürecinde yapılması zorunlu tek sigorta olan deprem sigortası (DASK) için belli oranlarda prim ödemesi yapılıyor. DASK için ödenmesi gereken bedel, taşınmazın türüne ve büyüklüğüne göre değişebiliyor. Sigorta bedelinin (teminat tutarı) hesaplamasında kullanılan ve yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyetleri, 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile şöyledir:


Çelik / Betonarme Karkas Yapılar: 800 TL

Yığma Kagir Yapılar: 575 TL

Diğer Yapılar: 295 TL


5- Abonelik ücretleri 

Yeni ev satın alan kimselerin evindeki abonelikleri de üzerine alması gerekiyor. Bu aboneliklerin başında elektrik, su ve doğalgaz geliyor. Her abonelik için ayrı ayrı ve farklı tutarlarda ödeme yapılıyor. Diğerlerine nazaran daha yüklü olan doğalgaz abonelik ücreti faturaya 2 taksit halinde yansıtılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com