Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alırken dikkat edilecek noktalar!

Ev satın almak isteyen kimselerin, bir problemle karşılaşmamaları için birtakım noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. İşte ev alırken dikkat edilecek noktalar..


Ev satın almak isteyen kimselerin, bu süreçte herhangi bir problemle karşılaşmamaları için tedbiri elden bırakmamaları gerekiyor. Dijital gayrimenkul ofisi Yuvako özellikle internetten ev alırken karşılaşılabilecek bazı risklere karşı uyarıyor.


Yuvako ev alma sürecinde vatandaşların karşılaşabileceği belli başlı risklerin eve değerinden fazla ödemek, net ve brüt metrekare farkları, sahte tapu ve kaparo dolandırıcılıkları olarak sıralandığını söylüyor.


1- Araştırma yapılması

 

Ev alma sürecinde tapunun araştırılması önem taşıyor. Tapu üzerinde haciz, ipotek, tedbir olup olmadığının evin bağlı olduğu ilçe tapu müdürlüğünden araştırılarak teyit edilebiliyor. 


Ayrıca bağlı bulunan belediyeye gidilerek projenin incelenmesi, evin mevcut halinden farklı olup olmadığının tespit edilmesi, evin iskan durumunun öğrenilmesi faydalı oluyor.

 

2- Evin değerini bağımsız kaynaklardan öğrenilmesi

 

Evin değerinin tespiti için gayrimenkul danışmanına müracaat edilebiliyor. Ayrıca evin değerlemesinin yine farklı ve bağımsız bir diğer uzman kişi ya da kurum tarafından yapılmış olması da faydalı oluyor.


3- Brüt ve net metrekare bilgilerinin öğrenilmesi

 

Evin büyüklüğü açısından herhangi bir sorunun yaşanmaması adına net ve brüt metrekare ayrımının da doğru bir şekilde öğrenilmesi gerekiyor. Satın alınması düşünülen ev, ikinci el daire ise, gayrimenkul danışmanından lazer ölçüm cihazları ile oda oda kat planı ve metrekare ölçüsü çıkartması talep edilebiliyor.


4- Tapu dolandırıcılığına karşı dikkatli olunması

  

Ev alırken dikkat edilecek noktalar!


Ev alım sürecinde çeşitli dolandırıcılık olaylarının çok sık görüldüğünü dile getiren Yuvako Kurucu Ortağı Altay Tınar; ilk olarak tapuyla ilgili yaşanabilecek dolandırıcılıklara dikkat çekerek "Tapunun sahte olma riskine karşın tapu senedi üzerindeki ismin, ilçe tapu müdürlüğü kayıtları ile uyumluluğu kontrol edilmeli. Bu kontroller yapılmadan hiç bir satış işlemi ya da kapora gönderimi yapılmamalı" diyor.


Tınar konuyla ilgili benzer kontrolün emlakçılar için de yapılması gerektiğini ifade ederek “İnternette gördüğünüz iyi fiyatlı evin tam satılma/kiralanma aşamasında olduğunu söyleyip daha evi göstermeden önden kapora isteyenlere karşı çok dikkat edin. Bir evin yetkili danışmanı olduğunu iddia eden kişilerden belge isteyin. Yuvako ev almak isteyenlere bir alıcı danışmanı atayarak evin bulunması, fiyatın doğruluğunun kontrolü, pazarlık ve sonrasında tapu devrine kadar tüm süreçlerde fiziksel olarak yanlarında yer alıyor. Konusunda uzman alıcı danışmanları ile Yuvako üzerinden ev sahibi olacaklar tüm bu riskleri bertaraf etmiş oluyor.” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.