Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev alırken ödenen vergiler!

Taşınmaz mal alım satım işlemleri sürecinde bazı masrafların karşılanması gerekiyor. Peki, ev alırken ödenen vergiler nelerdir? Ev alırken ne kadar masraf çıkar?


Ev alırken ödenen vergiler!


Taşınmaz mal alım satım işlemleri sürecinde bazı masrafların karşılanması gerekiyor. Kimi masraflar sadece alıcı tarafından ödenirken, bazı masrafların da hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmesi gerekiyor.


Peki, ev alırken ödenen vergiler nelerdir? Ev alırken ne kadar masraf çıkar?


Emlak alırken ödenen vergilerin başında emlak alım satım vergisi geliyor. Tapu harcı olarak da bilinen bu masrafın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 oranı olarak hesaplanıyor.


Ayrıca 2015 yılında tapu devir işlemleri için 82,50 TL tapu döner sermaye ücreti ödeniyor.


Örnek hesaplama:

Satış bedelinin 100 bin lira olduğunu düşünelim. Buna göre alıcının ödemesi gereken miktar 2 bin lira; satıcının ödemesi gereken miktar da 2 bin lira oluyor.


Tapu harçları işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde bankalar tarafından da tahsil olunabiliyor. 


Ayrıca tapuda yeni geçilen e-tahsilat uygulaması ile de tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.


Taşınmazın satın alındığı senenin sonuna kadar emlak vergisi için bildirim verilmesi gerekiyor. Vergi ödemeleri ise bir sonraki sene içerisinde başlıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com