Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev almak için 5 neden!

Gayrimenkul sektöründe ard arda gelen vatandaşın yüzünü güldürdü. Hükümet sektördeki sorunları teşvik ve desteklerle çözdü. Ev almak kolaylaştı...


Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründe müjdeler peş peşe geliyor. 2019 yılına müjdelerle giren sektör konut alıcılarına birçok fırsat sunuyor. Ev almak için en uygun zaman olduğunu söyleyen yetkililer konut sahibi olmanın kolaylaştığını söylüyor.


2018 yılının ikinci yarısında döviz kurlarındaki hızlı yükseliş ve kredi faizlerindeki artışların etkisiyle durağan konut sektörü için önemler alındı. Hükümet sektördeki tıkanıklığı açmak için teşvikleri artırdı. 


1- Konut kredi faiz oranı 1,49'a düştü

Bankalar konut kredisi faiz oranlarını peş peşe düşürüyor. Güncel verileri göre konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 1,63'ten yüzde 1,49'a düştü. Buna göre, 10 yıl vade ile 100 bin konut kredisi çekecek vatandaşlar 13 bin 120 TL kar elde etti.


2- Emlakçı komisyonu düştü

Gayrimenkul alım satım ve kiralama gibi işlemlernde aracılık yapan emlakçıların 2019 yılında alacakları komisyon oranları düştü. Eskiden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 olmak üzere toplam yüzde 6 komisyon ödenirken, artık alıcı ve satıcı yüzde 2, toplam yüzde 4 ödeme yapılacak. 


3- Tapu harcı indirimi

Tapudaki işlemlerin karşılığında alıcıdan ve satıcıdan belirlli oranlarda harç ödemeleri alınıyor. Tapu harcı binde 20 oranında hesaplanıyor. Bu harç hem alıcı hem de satıcı tarafından ödeme alınıyor. Buna göre, 100 bin liralık bir evin satışa konu olması durumunda 2 bin lira alıcı, 2 bin lira satıcı olmak üzere 4 bin lira ödeme yapıyor.


4- KDV'de indirim

Konut teslimlerinde uygulanan yüzde 8'lik KDV indirimi 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatıldı. Buna göre, 500 bin TL değerindeki bir evin yüzde 8 KDV ile satıldığı düşünüldüğünde  40 bin TL tahsil edilecek. İndirim kampanyasıyla vatandaşın cebinde 50 bin TL kalacak.


5- Konut hesabına devlet katkısı arttı

Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı 25 bin liraya çıktı. Konut hesabı, en az 3 yıl birikim yapıp ilk evlerini alacak çiftlere yüzde 25'e kadar devlet katkısı imkanı sunuyor.