Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ev emlak vergisi ne kadar 2017?

Mart 2017'de başlayan emlak vergisi borcunu henüz ödememiş olan ev sahipleri, borcunu 31 Mayıs'a kadar yatırabiliyor. Peki, ev emlak vergisi ne kadar 2017?


Mart 2017'de başlayan emlak vergisi borcunu henüz ödememiş olan ev sahipleri, borcunu 31 Mayıs'a kadar yatırabiliyor. Vergi ödemeleri ilçe belediyesine doğrudan veya e-belediye sistemi ile internetten ödenebiliyor. 


Emlak vergisi için ikinci taksit ödemeleri Kasım ayı içerisinde yapılıyor. Peki, kimler ne kadar vergi ödeyecek? Ev emlak vergisi ne kadar 2017?


Ev emlak vergisi ne kadar 2017?

Evler için emlak vergisi normal yörelerde binde 1, büyükşehirde ise binde 2 oranında uygulanıyor. Ev emlak vergisi hesaplama örnekleri aşağıda sıralanıyor:


Ev vergisi hesaplama örneği 1

Evin değeri: 300 bin TL

Bağlı olduğu belediye: Normal Yöre

Emlak vergisi oranı: Binde 1

Emlak vergisi bedeli: 300 TL

Emlak vergisi 1. taksiti: 150 TL

Emlak vergisi 2. taksiti: 150 TL


Ev vergisi hesaplama örneği 2

Evin değeri: 300 bin TL

Bağlı olduğu belediye: Büyükşehir

Emlak vergisi oranı: Binde 2

Emlak vergisi bedeli: 600 TL

Emlak vergisi 1. taksiti: 300 TL

Emlak vergisi 2. taksiti: 300 TL


Ev emlak vergisi muafiyeti

Ev sahiplerinden geliri olmayan ev hanımları, gaziler, emekliler, engelliler ve işsizler sahip oldukları evin 200 metrekareden küçük olması ve başka gayrimenkulü olmaması halinde bu vergiden muaf olabiliyor. Emlak vergisi muafiyeti için belediyeye beyanname veriliyor. Muafiyetten habersiz bir şekilde ödeme yapanlar ise 5 senelik geriye dönük ödemelerinin iadesini isteyebiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com